Çeyiz hesabı başvurusu.

Çeyiz hesabı gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda ve üst sınır 5 bin TL olmak kaydı ile devlet katkısı sağlanan birikim amaçlı bir uygulama. Çeyiz hesabı ile devlet katkısına ilişkin yönetmelik bakanlar kurulu tarafından imzalanarak 16 aralık 2015’te resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Çeyiz hesabı uygulaması gençlere tasarrufa teşvik ettirmeyi amaçlıyor. Biliyorsunuz, son 15 yıl içinde ülkemizde tasarruf alışkanlıkları çok fazla gerilediği için ülke olarak tasarruflarımızı arttırmak amacıyla bireysel emeklilik sistemi ile başlayan, çeyiz hesaplarıyla devam eden devlet destekli uygulamalar karşımıza çıkmaya başladı. Gelelim çeyiz hesabı ile ilgili detaylara.
Evlilik tarihinden önce en az üç yıl boyunca, aylık en az 100, en fazla 1000 TL yatırılması şart. Ödemeler üçer aylık veya aylık olarak yapılıyor.
3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 10’u kadar devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak koşuluyla 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15’i kadar devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak koşuluyla 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20’si kadar devlet katkısı 5 bin TL’yi aşmamak koşuluyla katkı almak mümkün. Çeyiz hesabı desteği alarak evlenmek isteyenler en geç 24 yaşına kadar çeyiz hesabı açtırmak ve 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapmak zorunda.
Devlet katkısı hangi durumlarda iptal oluyor.
aylık ödeme tercih edilecekse bir dönemde çeyiz hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre üçten fazla ödemenin aksatılması, üç ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması bir dönem içinde çeyiz hesabı’ndan ikiden fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarda hesaba devlet katkısı ödeme ayrıcalığı kayboluyor.
Çeyiz hesabı’ndaki para nasıl alınır.
Hesap sahipleri evliliğin gerçekleştiği tarihten itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak bölge ile bankaya başurulması durumunda, en geç iki ay içinde hesabın bulunduğu bankadan parasını alabiliyor.
Çeyiz hesabı sunan bankalar hangileri.
Ziraat bankası denizbank iş bankası yapı kredi, halkbank aktif olarak çeyiz hesabı sunan bankalar olarak dikkat çekiyor.