Cepteteb ve otomatik fatura ödeme.

Faturalar konusu da var. Evde geçirdiğiniz süre çok olunca hane içinde yapılan elektrik tüketimi de oldukça artıyor tabiyatıyla. Maalesef içinde bulunduğumuz ortam evden çalışanların bu artan tüketimleri iş yerlerine yansıtmalarına izin vermiyor ama faturaları nakit ödemek yerine otomatik ödeme talimatı ile kredi kartına bağlayabilirsiniz.
Benim bildiğim kadarıyla TEB ve CEPTETEB ve enpara kredi kartlarına kredi kartına otomatik fatura ödeme talimatı verip ödemeleri masrafsız olarak yapabiliyorsunuz. Üstelik enpara bu faturaları ayda 3 adet 5000 TL’ye kadar taksitlendirme fırsatı da sunuyor. Yine banka kampanyalarını takip edip hesaba verilen otomatik ödeme talimatına nakit iade veya puan veren kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
İnternet üzerinden alınan netflix spotify gibi dijital platformlara talep oldukça arttı. Bu abonelikler için ücret iadesi yapan kampanyaları da unutmayın. Benim takip ettiğim kadarıyla, enpara, cepteteb kredi kartı, papara cashback ve vakıfbank aktif olarak devam eden kampanyası olan kurumlar. Papara hariç hepsi iadeyi belli şartlara bağlamış. Detaylar için ilgili kampanya sayfasını inclemenizi öneririm. Paylaşma ekonomisinden faydalanarak bu platform aboneliklerde üst paketleri yakın arkadaşlarınız ile ortak hesap kullanımında bu indirimlerden faydalanırsınız size ek bir fayda sağlayacaktır.
Şu dönemde tekil bağlantı sunan platfrom aboneliklerden kaçınmanız benim vereceğim başka bir tavsiye olacaktır.
Bankalara olan borçları erteleme seçeneği
İçinde bulunduğumuz dönemde bir çok banka mevcut müşterilerine “temel ihtiyaç kredisi” başlığı altında gıda, sağlık, kira, fatura ödemeleri gibi temel ihtiyaçlarının finansmanını sağlamak amacıyla, aylık %0,49 faiz oranı ile geri ödeme ertelemeli kampanyalar sunuyor. Kredi taksitleri ve kredi kartı geri ödemelerinde de dilekçe ile erteleme seçeneği bulunuyor. Bu tercihlerin bir faiz bedeli var tabi ama faiz ile erteleme seçeneği bulunuyor. Bu tercihlerin bir faiz bedeli var tabi ama faiz oranları düzenli olarak indirildiğini de düşündüğümüzde bu seçenekleri erteleme sonucu elinizde kalan tutarları birikime para ayırmak şartı ile değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.
Yatırım tercihlerinde muhafazakar olun.
birikimi bir seviyeye getirdikten sonra birikimlerin hangi yatırım aracından değerlendirileceği konusu gelir. Burada amaç vergi stopaj vs. gibi maliyetlerden kaçınmak olmalı ama bunu yaparken riski de minimize etmeniz gerekir. İçinde bulunduğumuz durumlar bazı yatırım araçlarında volatilite dalgalanmaya yol açıyor. Bu volatilite ile büyük kazançlar elde etmek mümkün ama ayrı zamanda ters pozisyonda kalıp birikimlerinizin erimesini de yol açabilirsiniz. O yüzden özellikle bu dönemde mevcut yatırım stratejinizde büyük değişikliklere girmekten kaçınmalısınız. Yani mevduatta veya yatırım fonunda birikimlerinizi değerlendirirken, altın, döviz veya bitcoin yükseliyor diye bu araçlara yatırımlarınızı kaydırmaktan kaçının. Özellikle temel ihtiyaç kredisi veya kredi kredi kartı borç geri ödemelerinizi ertelemeyi düşünüyorsunuz.