Cep telefonu için taksit uygulaması.

Cep telefonu 20 TL, kılıf taksitle 2000 TL
Kayserili bir esnafın basına haber olan uygulaması ise keskin zekaya bambaşka bir boyut getiriyor. Cep telefonlarının satışında taksit yasakken, aksesuarlarının taksitle satışında herhangi bir engel bulunmuyor. Bunu fırsata çeviren esnaf, 2000 TL’lik cep telefonu taksitsiz olarak 20 TL’ye aksesuar olarak satılan cep telefonu kılıfını müşteriye kredi kartına 9 taksitle 2000 TL’ye satıyor.
Satıcı düzenlediği fatura da bunu ” cep telefonu 20 TL, cep telefonu kılıfı 2000 TL ” diye belirtiyor. Cep telefonunun KDV’si de kılıfının KDV’si de yüzde 18 olduğu için bu olayda maliye’nin KDV kaybı yok. Cep telefonu düşük fiyata satılıyor ama telefon kılıfı cep telefonu fiyatına satıldığından, toplam gelirde de bir düşüklük olmuyor.
Cep telefonu tutarı kadar kredi çekmek
Taksitle cep telefonu alabilmek için son yöntem de bankalardan geldi. Bazı bankalar firmalarla anlaşma yaparak alışverişleri bireysel krediye çevirip taksitlendiriyor.
Sistem ise şöyle işliyor.
Tüketici, cep telefonu satan bir firmadan gidip istediği telefonu kredi kartına tek çekimle satın alıyor. Daha sonra tüketici elinde kredi kartı slibi ile bankaya gidip alışveriş yaptığını gösteriyor. Bunun üzerine banka, tüketiciye ürün için ödediği parayı nakit olarak verip karşılığında 12 taksitli bireysel kredi açıyor. Kredinin faiz oranı ise yapılan alışverişin tutarı ve hangi firmadan alışveriş yapıldığına göre değişebiliyor. Tüketici bu sayede peşin aldığı ürünü taksitle ödeyebiliyor. Sektör kaynakları şimdilik bu uygulamanın iki banka tarafından yapıldığı bilgisini veriyor.
BDDK’nın bu yeni yöntemler konusunda nasıl bir önlem alacağı merak konusu. Ancak esnafın bu konuda söylediği bir cümle, bu önlemler alınsa bile işe yaramayacağını düşündürüyor. ” Ne yaparlarsa yapsınlar, ben bu cep telefonunu bir şekilde satarım. “