Çekilişler ile hediye kazanma fırsatı.

İşte ürünün promosyon ayağına geldik. Yani boyner ve Akbank’ın lansman sırasında özellikle altını çizdikleri özellik. Fish card sahipleri kartlarıyla gerçekleştirdikleri her 10 TL’lik alışveriş ile otomatik olarak günlük haftalık aylık çekilişlere ve yıl sonundaki büyük çekiliş’e katılım şansı kazanıyorlar.
Şans oyunları ve çekilişler ile ödül kazanmamayı kim istemez?
Üstelik kredi kartı ile yaptığınız her alışverişle böyle bir şansa otomatik olarak sahip oluyorsunuz. Bu durum bize bir dönem gima tarafından yapılan fazladan bir bilet daha kazanıyordu. Bu promosyonun gima’nın ilgili dönemdeki aralık ayı cirosunu arttırmakta oldukça büyük etkisi olmuştu. Hatta gima bu kampanya nedeniyle milli piyango’nun en büyük cirosunu sağladığı bayisi olmuştu. Evet yanlış duymadınız Gima milli piyango bayisi olmuştu. Fishcard ile akbank ve boyner bir senelik bir promosyon programı yapıp günlük, haftalık, aylık ve yıl sonunda bir büyük çekiliş organize etmişler.
Çekilişler ilginç organizasyonlardır. Bazı durumlarda tüketici için memnuniyetsizlik nedeni olabiliyor.
Fish card çekilişlerinde kazananların ödülü alabilmeleri için ne yapmaları gerektiğini yazmamışlar. Eğer ödülü alabilmek için ilgili çekiliş hakkını kazandıran alışveriş slibini ibraz etmek gerekiyorsa akbank’ın kredi kartı sliplerini saklamayı sevmeyen kart müşteriyle ilgli birçok tüketici şikayeti ilgilenmesi gerekebilir buna gerek olmaması kuvvetle muhtemel, çünkü ilgili alışverişler bankanın kredi kartı veritabanında detaylı olarak saklanır
Cem boyner hedef kitle olarak öncelikle boyner grubu’nun sayısı 2.5 milyona ulaşan müşterilerinin fish sahibi olmasına çalışacaklarını belirtmiş. Biz biraz daha iyimser bir tahminle bu sayıyı 1 milyon yapalım. Yani sizin dışınızda 999.999 kişinin hediye kazanma ihtimali var. BKM’nin 2008’de yayınlamış olduğu kredi kartı raporuna göre ortalama kredi kartı harcaması 791 lira. ayda 791 lira harcayacaksınız ve hediye kazanma ihtimaliniz milyonda bir olacak öyle mi ?
Sağduyulu bir şekilde düşünmeye çalıştığımızda bu bedava hediyeler ve promosyonlar da bizi fish card’a başvurmaya motive etmedi. Şimdiye kadar gördüğümüz, fish card’ın tüketiciye aslında şu anda piyasada sunulanın dışında hiçbir avantaj sağlamadan bankacılık, mağazacılık ve parakende sektörlerinde kullanılan promosyon tekniklerinin bir kredi kartı markası altında bir araya getirilerek tüketicilerin gözlerini boyanmasından başka birşey olmadığı.
Chip para
Akbank, kredi kartlarının en başarılı özelliklerinden olan chip-para uygulaması tüm fonsiyonalitesi ile burda da karşımızda çıkıyor. Aslında bakarsanız fish card ile ilgili içimize sinen tek özellik bu. Ama iş chip paralarla uçak bileti almaya geldiğinde bir hiyerarşi söz konusu. Fishcard web sitesinden aynen aktarıyoruz. ” Fish sahipleri biriken chip paraları ile aynı değerde uçak bileti alabilirken, fish platinum sahiplerinin chip paraları %10, fish black sahiplerinin chip paraları 2 kat daha değerlidir. Chip paralarınızla uçak bileti almak için tek yapmanız gereken çağrı merkezi’ni aramak.