Cari hesaplar limitleri.

Borçlu Cari hesapları’ın ne kadarlık bir limitle kullanılacağı bankaya ibraz edilen gelirler, bilanço ve mizan gibi ek belgelerin, şirket yapısına ve diğer detaylara bağlı olarak incelenmesiyle farklılık gösterebilir. Mevcut borçlanma limitinin arttırılması için ek teminatlar verilmesi istenebilir.
Borçlu cari hesap kullanılmadan önce tıpkı kredi başvurusu yapar gibi bir kereye mahsus olarak bankalar tarafından talep edilecek belgelerin bankaya iletilmesi gerekecektir. İbraz edilen belgelerin banka tarafından incelenmesi sonrasında uygun görülürse banka ticari hesaba bir borçlanma limiti atar ve bu limit uyarınca istenilen zamanda limit içinde kalarak kredi kullanabilirler.
Rotatif krediler, diğer ticari kredi ürünlerine kıyasla daha maliyetli bir üründür ve günlük olarak faiz işletilir. Acil ve kısa süreli nakit ihtiyaçlar için kullanılması gerekmektedir. Şirketlerin uzun vadeli finansman ihtiyaçları için farklı vadelerde kredi ürünleri tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır. Nakit akışındaki dalgalanmalar da stabilizasyon için en son başvurulması gereken yöntemlerdir. Vadesi gecikmiş alacaklar için kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmeyiz. Düzenli nakit akışınız varsa bunun %10’luk bir kısmını aşmadan kullanabilirsiniz. Eğer gün içerisinde nakti giriş-çıkış işlemleri çok fazla olmuyor gelirleri aylık ya da daha sık tahsil edemiyorsanız borçlu cari hesap yerine ticari nitelikteki ihtiyaç kredilerine yönelmeniz size önemli bir maliyet avantajı sağlayabilir.