Bursu krediye çevrilen öğrenci.

Kahramanmaraş’ta yaşayan d.u kredi ve yurtlar genel müdürlüğü’nden aldığı bursun hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle krediye çevrilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. d.u’nun avukatı muhammed burak hurç “bu karar kesin ve emsal nitelikli bir karardır.” dedi.
2012 yılında girdiği sınavda çukurova üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi iktisat bölümü’nü kazanan d.u ingilizce hazırlık sınıfına kayıt yaptırdı. Kredi ve yurtlar genel müdürlüğü de d.u ya başvurusu üzerine bursa bağladı.
Hazırlık sınıfında başarısız olan d.u bunun bir üst sınıfına geçmesine engel olmadığı için eğitimine kaldığı yerden devam etti ve 4 yıl sonunda mezun oldu.
Bir süre sonra kredi ve yurtlar genel müdürlüğü’ne 18 bin 486 TL kredi borcu olduğunu öğrenilen d.u kurumla yaptığı görüşmede hazırlık sınıfında başarısız olduğu için bursun krediye çevrildiğini öğrendi.
Bunun üzerine d.u avukatı muhammed burak hurç aracılığıyla kredinin iptlali için ankara 5. idare mahkemesi’ne dava açtı. mahkeme,d.u nun okuduğu hazırlık sınıfının zorunlu olup olmadığını sordu. Çukurova üniversitesi rektörlüğü tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, d.u’nun isteğe bağlı okuduğu hazırlık sınıfında başarısız olduğu, isteğe bağlı hazırlık okumayı tercih eden öğrencilerin başarısız olsalar da bir sonraki 4 yıllık eğitiminde derslerinde başarılı olduğu ifade edildi. Kredi ve yurtlar genel müdürlüğü ise savunmalarında d.u nun hazırlık sınıfında başarısız olduğu için bursun krediye çevrildiğini kaydetti.
Dava sonunda mahkeme d.u yu haklı bularak kredinin iptaline karar verdi. Mahkeme nin kararında şöyle denildi. Kredi ve yurtlar genel müdürlüğü’nün itirazı üzerine dosyayı inceleyen ankara bölge idare mahkemesi 4 idari dava dairesi yerel mahkemenin verdiği karar da hukuka aykırılık bulunmadığını kaydederek, itirazı reddetti.
D.U’nun avukatı muhammed burak hurç kararın çok önemli olduğunu söyledi. Müvekkilinin sınav sonunda ÖSYM Tercih kılavuzuna göre yüzde 100 türkçe eğitim veren bir bölüme yerleştiğine dikkat çeken hurç bu nedenle kredi ve yurtlar genel müdürlüğü’ne başvurarak hazırlık sınıfında başarısız olmanın bursun krediye çevrilmesine neden olan kriterlere dahil edilemeyeceğini belirtip kredinin iptalini talep ettiklerini söyledi.
Ancak kurumdan ret cevabı aldıklarını, bunun üzerine konuyu yargıya taşıdıklarını kaydeden hurç yargı sürecini ve kararı şöyle değerlendirdi.