BSMV nedir, altında bsmv var mı KKDF bsmv tanımı.

BSMV, banka sigorta muamele vergisi’nin kısaltılması olarak kullanılır. Banka ve sigorta sektörüyle ilgili gerçekleştirilen finansal işlemleri vergilemeyi hedefler. BSMV 23 temmzu 1956 tarihli ve 6802 sayılı gider vergileri kanunu’na dayanmaktadır.
BSMV tüketicilerin bankalardan kullandıkları krediler, taksitlendirdikleri kredi kartı borçları, döviz, altın vb. alım satım işlemlerinden bankaların kazandığı faiz, komisyon ve ücret gelirleri, sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerinde gösterdiği prim tutarları üzerinden %5 oranında ve işlem anında tahsil edilir.
KKDF kaynak kullanımı destekleme fonu kredi için alınan %15 olarak alınan bir vergidir. Konut kredileri hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır. Kredi için alınan faiz üzerinden gelir idaresi başkanlığı’na aktarılmak üzere banka tarafından %15 olarak alınır. Konut kredisi hariç tüm kredi işlemlerinde hesaplanan faiz üzerinden alınır.
24 mayıs 2020 tarihi itibariyle döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranlarında artış yapıldı. Resmi gazete’de yayımlanan karara göre, banka ve döviz bürolardan gerçekleştirilen kambiyo işlemlerinde uygulanan banka sigorta ve muamele vergisi BSMV oranı binde 2’den yüzde 1’e 4 kat yükseltildi.
Yeni BSMV oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD doları alacak bir kişi, devlete 1 ABD doları vergi ödeyecek. Cumhurbaşkanlığı’nın elinde döviz alım satımında geçerli olan BSMV’yi yüzde 2’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.
Burada farklı bir konu ise daha önce kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de öncesinde bu kapsama alınmış ve binde 2’lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi gazete’de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1’e yükseltilmiş oldu.