Bridgewater dolar ve altındaki yükselişi anomali olarak görüyor.

Bridgewater associates eş yatırım sorumlusu karen karniol tambour son finansal gelişmeler çerçevesinde ABD doları ve altın fiyatlarındaki eş zamanlı yükselişi anomali olarak nitelendirdi. Bu yıl yaklaşık %3 artış gösteren doların gücünün ABD’nin mevcut cari açık durumuyla uyumlu olmadığı görüşünü dile getirdi.
Yakın zamanda yapılan bir reuters anketi, güçlü ABD dolarının yakın vadede sabit kalmasının beklendiğini gösteriyor. Piyasa beklentisi federal rezerv’in yılın ikinci yarısına ertelenebilecek ilk faiz indiriminin zamanlanması etrafında şekilleniyor.
New york’taki sohn konferansı’nda konuşan karniol tambour altının tipik olarak dolarla birlikte değer kazanmasına rağmen, dolardan daha fazla yükselen mevcut yörüngesinin olağandışı olduğunu açıkladı. Metal fiyatlarını yükselten olası bir faktör olarak jeopolitik endişelere işaret etti. Altın bu yıl %11,5 artarak çarşamba günü ons başına 2,299 dolar ile yeni bir rekora ulaştı. Bu dönüm noktası, Federal Rezerv başkanı jerome powell’ın son istihdam artışları ve beklenmeden daha yüksek enflasyon rakamlarının yıl için daha geniş ekonomik politika görünümünü önemli ölçüde değiştirmediğini belirtmesinin ardından gerçekleşti. Bu finansal piyasa hareketlerine rağmen karniol tambour ABD hisse senetlerini tahvillere tercih ettiğinin sinyalini verdi, Ancak bu eğilimi için belirli nedenler sunmadı.