Borsa yatırımının öncelikle bilinmesi gerekenler.

Borsada yatırım yapmayı düşünenlerin öncelikle bilmesi gereken, hangi hisse senedinde yatırım yapmak gerektiğine karar vermenin çok önemli olduğudur. Bunun için 4 konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki bu alım işleminde sizin için kabul edilebilir maliyetin ne olacağıdır. Piyasanın heyecanına kapılıp yüksek maliyetlere çıkarak, potansiyel getirinizden kaybetmiş olursunuz. Maliyet üst sınırlarına, hisse senedini almadan önce karar vermeniz önemlidir. İkinci konu, hisse senedini aldıktan sonra satmayı hedeflediğiniz fiyatın ne olacağına yani kar realizasyon fiyatınıza karar vermiş olmaktır. Midyat’ta prince giderken eldeki bulgurdan olmak deyimi bu konunun önemini çok güzel anlatır. Hisse senetlerinde üç seans arka arkaya tavan yapanları bulmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramaya benzer. Bir aylık mevduatın net getirisinin üzerine bir marj koyup buna 1 ekledikten sonra, maliyet fiyatınızdan yola çıkarak hedef fiyatınızı kolayca çıkartabilirsiniz. Üçüncü ve belki de en sevimsiz, ancak bir o kadar gerekli konu ise, stop loss yani zarar verme noktasıdır. İMKB, borsa ve piyasaların garantisine kimse veremez, iniş vardır çıkış vardır. Piyasaların siz içindeyken iniş trendine girmesi durumu için hazırlıklı olmak, bu alternatif pazarın gereğindedir. Yani zarara geçmeniz durumunda hangi fiyatta zararı kesileceğini bilmek ve şartlar ne olursa olsun bunu gerçekleştirmek gerekir. Dördüncü olarak kar realizasyonu için belirlenen fiyatla beraber dikkate alınması gerekir. açık pozisyonun ne kadar süre açık tutulacağı olmalıdır. Bir aylık mevduatın sağlayacağı bir getiri için bir ay boyunca aynı hisse senedinde kalıyorsanız, risk almadan paranızı mevduata yatırın, daha az stres yaşarsınız.
Sağdan soldan alınan tüyolarla borsada para kazanmaya kalkmak, taşıma suyla değirmen döndürmeye benzer, amaçladığınız yere ulaşamazsınız. Bu konuda bilginiz ve tecrübemiz yoksa, ancak yine de şansınız denemek istiyorsanız, yatırım danışmanlığı hizmeti veren aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri veya mevduat kabul etmeyen bankaları tercih etmenizi öneririz. Gelişen teknolojiyle beraber artık yatırım danışmanlığı hizmetinden bireylerin çok daha kolay yararlanabildiklerini görüyoruz.
Altın yine bir başka alternatif yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak altın ile kastımız fiziksel altın değil. Günümüzde bir çok banka tarafından verilen altın mevduatı hizmetini kastediyoruz. Bugünlerde altın son 3 ayın en düşük seviyesine geldi. Bunun nedenleri hakkında detaya girebiliriz. ancak görüşlerimizden kısaca bahsetmek daha uygun olur.
Altın fiyatlarında yaşanan tarihi rekorlar ülkemizde altına bir ziynet eşyası olarak talep gösteren kesimin uzaklaşmasına ve talebin spekülatüflerin eline geçmesine sebep oldu. Gerçek talebi yaratanların desteği olmadan piyasaların bu fiyatları muhafaza etmesi mümkün olmadığından, bir gerileme kaçınılmazdı. Ülkemizde düğün dernek mevsimi olan şu günlerde altın fiyatlarının en azından ramazan başlayana kadar bu seviyelerde dolaşabileceği, sonrasında 1200 dolar seviyelerine tekrar sıçrama yapabileceğini düşünüyoruz. Malum “iki bayram arası evlenilmez.” diye bir inanış vardır bizim kültürümüzde. Bu da altının ziynet eşyası olarak talep yaratan kesimin talebini dizginleyeceğinden, tekrar piyasalar tarafından altın fiyatlarının yukarı taşınmasına sebep olabilir. Altın fiyatları şu günlerde yatırımcılara yine hisse senetlerinde olduğu gibi alım satım işlemleriyle bir getiri sağlama fırsatı sağlamakta. Bu nedenle altına yatırım yaparken de birikimlerinin tamamı değil, çok küçük bir kısmı alternatif getiri sağlama amacıyla portföy çeşitlemek için düşünülebilir.