Borç transferi kredisi ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Basit bir tanımla borç transferi bir kredi konsolidasyonundur. Finansman ürünleri kullanan tüketicilere, bu ürünlerden kaynaklanan borçlarını tek bir kredi altında yapılandırarak eşit taksitlere geri ödemesine imkan verir. Yeni adıyla mortgage, halkımızın hala tercih ettiği adıyla konut kredilerinde borç transferinde ise, süslü bir isim olan refinansman kullanılır. Birçok banka tarafından açık kampanyalarla medya üzerinden duyurlmasa da, günümüzde kullanılmaktadır.
Türkçede ” komşunun tavuğu komşuya kaz görünür ” diye bir atasözü vardır. Borç transfer kredileri de bir banka, diğer rakip bankaların kredi geri ödemelerini düzenli gerçekleştiren müşterilerini bu mantıkla kendi portföyüne dahil etmek istediği için geliştirilmiştir. Amaç kendi kredi portföyünü genişletirken, rakiplerininkini azaltarak bir taşla iki kuş vurmaktır.
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bir bankaya ait tüketici finansmanı ürünlerini kullanan bir borçlu eğer borç geri ödemelerinde bir sorun yaşamışsa, benzer ürün veya hizmetleri sunan diğer bankanın transfer etmek isteyeceği bir müşteridir. Normal şartlar altında bu tür müşterilere diğer kredi veren banka veya benzeri kurumlardaki borçlarını daha avantajlı oranlara yapılandırmayı teklif etmemesi için bir sebep yoktur.