Borç taksitlendirmeler düzenlemeleri.

Borç taksitlendirenler de mağdur.
Bir de teknik olarak yasal takibe uğramadıkları halde hükümet tarafından çıkartılan düzenlemeden yararlanarak borçları %50 faizle 12 ay eşit taksitler ile ödeyip kapatan tüketiciler var.
Bu müşterilerin ilgili düzenleme gereği üç sene dolduktan sonra kayıtlarının silinerek tekrar bankacılık sistemine dahil olabilmeleri gerekirken, KKB kayıtlarında yer aldıkları için bu kişilerin başvuruları bankalar tarafından çoğunlukla red oluyor.
Azami özen ve dikkat önemli
KKB ve TCMB veritabanı kayıtları, bu kayıtların düzeltilmesi ile yapılması gerekenleri sizlerden gelen soruların yoğunlaştığı konulara göre bir araya toparlamak istedik.
Burada amacımız özellikle şu dönemde gecikmeye veya kanuni takibe düşmemek için azami özen göstermek gerektiğinin altını çizmek. Tüketici finansmanı ürünlerini kullanırken azami özen göstermek kişinin şahsi kredibilitesi için özen göstermesi anlamına geliyor. Özellikle kanuni takibe düşmemek konusunda zamanında özen gösterilmemesi durumunda, tüketicilerin hem borçlarını yüksek maliyetler ile ödemek zorunda kalacaklarını, hem de ödeseler bile şu anki uygulamalara göre tekrar kredi alabilmeleri için uzun ve zahmetli bir sürece gireceklerini bilmeleri gerekiyor.