BOE’den greene erken faiz indirimlerine karşı uyardı.

İngiltere merkez bankası BOE politika yapıcısı megan greene bazı piyasa katılımcılarının beklediği erken ve agresif faiz indirimlerine karşı uyarıda bulundu. BOE’nin faiz oranlarını federal rezerv’den daha erken ve daha sert bir şekilde düşürebileceği yönündeki beklentilerin aksine greene ingiltere’den süregelen enflasyon baskıları nedeniyle bu tür önlemleri bekletmesi gerektiğini öne sürüyor. Financial Times’taki bir köşe yazısında greene ingiltere’nin ABD’ye kıyasla daha önemli enflasyon tehditleriyle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, politika gevşemesinde gecikmenin daha uygun olabileceğini belirtti.
Greene’nin duruşu bOE başkanı andrew bailey’nin bu yıl faiz indirimlerinden makul olabileceğini öne süren son açıklamalarıından oldukça farklı. Şahin görüşleriyle bilinen para politikası kurulu PPK üyesi jonathan haskel de faiz indirimlerine mesafeli yaklaşılması gerektiğine inanıyor. bir sonraki PPK kararı 9 mayıs’ta açıklanacak ve faiz oranlarının seyri ana tartışma konusu olacak. Greene’nin açıklamaları güçlü ABD mart tüfe enflasyon verilerinin ardından piyasalarının BOE’nin faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini değiştirmesinin ardından geldi. LSEG verilerine göre yatırımcılar artık BOE’nin 2024 yılında yaklaşık 45 baz puan faiz indirimi yapacağını ve ilk indirimin ağustos ayında gerçekleşeceğini öngörüyor. Bu fed için beklenen 42 baz puanlık indirimden biraz daha agresif bir görünüm. Greene işgücü arzındaki eşitsizliğin ingiltere ve ABD ekonomik manzaralarını farklılaştıran kritik bir faktör olduğunu vurguladı. İngiltere’de işgücü piyasasına katılım salgın öncesi seviyelere dönmezken, ABD önceki trendini aşmış durumda. Ayrıca, ingiltere’de hizmet sektörü enflasyonu ABD’ye kıyasla önemli ölçüde yüksek seyretmektedir.
Şubat ayında ingiltere’de yıllık tüketici fiyatları enflasyonu %3,4’e gerilemiştir. ve nisan haziran çeyreğinde BOE’nin %2’lik hedefinin altına düşmesi, sonrasında ise hafif bir toparlanma göstermesi beklenmektedir. Politika yapıcılar arasında süregelen tartışma ekonomik büyümeyi desteklemek ve enflasyonu kontrol etmek arasındaki zorlu dengeyi yansıtıyor.