BOE başkanı faiz değişikliği için hazirana dikkat çekti.

İngiltere’de yıllık enflasyonun yüzde 3 seviyesine yaklaştığını ve gelecek aylarda BOE’nin hedefi olan yüzde 2’ye gerilemesini beklediklerini dile getiren bailey “Tüm bu gelişmeler cesaret verici ancak henüz banka faizini düşürebileceğimiz bir noktada değiliz. Önümüzdeki dönemde gelecek ekonomik verilere göre karar vereceğiz. Bununla birlikte verilerde artık daha az sürpriz yaşadığımızı söyleyebilirim. Bu da normal ekonomik dönemlerce döndüğümüzün bir işareti. Haziran ayındaki toplantımızdan önceki iki enflasyon ve bir de iş gücü piyasası verisini değerlendireceğiz. Açık olayım, haziranda politika faizinde bir değişiklik ne ihtimal dışında ne de planlı” diye konuştu.
Yüksek ücret artışlarına yol açan baskılar hafiflemeye başladı.
Bailey ülkede yüksek ücret artışlarına yol açan baskıların da hafiflemeye başladığını ifade etti.
Enflasyonun yüzde 2 hedefine gerilemesi konusunda oldukça iyi ilerleme kaydettiklerini belirten bailey şunları söyledi:
“Muhtemelen gelecek çeyreklik dönemlerde politika faizinde indirime gitmemiz ve para politikasını biraz daha az kısıtlayıcı hale getirmemiz gerekecek. Muhtemelen şu anda piyasada fiyatlananadan daha hızlı faiz indirimine gidebiliriz ancak tamamen verilere odaklıyız ve enflasyon görünümüne ilişkin işaretlere çok dikkatli bakıyoruz. Veriler tahminlere tamamen uyumlu olsa bile bankanın bunun enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2 hedefine gerilemesine ilişkin risklerin azaldığı anlamına gelip gelmediğine karar vermesi bekleniyor. Bu yüzden her toplantı bizim için yeni bir karar.” İngiltere’de ekonomi ve enflasyon dinamikleri ABD’den farklı
Bailey ingiltere’de ekonomi ve enflasyon dinamiklerinin ABD’den farklı olduğunu ve son dönemde piyasa beklentilerinde bir miktar ayrışma görüldüğünü ifade ederek, ABD merkez bankasının faiz indiriminde önce hareket etmesi gerektiğini ve biz de dahil diğerlerinin daha sonra harekete geçmesini söyleyen bir kanun yok.” dedi.
BOE başkanı andrew bailey ingiltere’de enflasyonla ilgili bir görev ve hedefleri olduğunu belirterek, Politika faizinde küçük bir indirime giderek de para politikasının hala kısıtlayıcı olabileceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.