BNP paribas cardif emeklilik BES’teki yeni düzenlemeler.

Geçtiğimiz hafta bireysel emeklilik sistemindeki yeni düzenlemelere ve yorumlarımıza yer verdiğimiz bir yazı yayınlamıştık. Devlet katkı payının getirildiği yeni sistem beraberinde pek çok soru işareti yaratıyor. BES’le ilgili yeni düzenlemelerin sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından nasıl yorumlandığını da merak ettik ve aklımızı takılan soruları, daha önce de işsizlik sigortası hakkındaki sorularımızı yanıtlayan BNP paribas Cardif’e yönelttik. Yeni BES düzenlemesi hakkındaki sorularımızı BNP paribas Cardif emeklilik pazarlama direktörü
fisun kaynak seçkin yanıtladı.
1 BES’le ilgili planlanan yeni düzenlemeleri nasıl yorumluyorsunuz ? eskiden BES katılımcıları geleceğe yatırım yapmanın avantajını vergi indirimiyle güncel olarak alabiliyorken, şimdi tam randıman için emekliliği beklemek zorunda. Bu bir kayıp değil mi.
Bireysel emeklilik sistemi BES kurulumundan itibaren geçen yaklaşık 9 yıllık dönemde iyi bir performans gösterdi ve 2.7 milyon katılımcı ile toplam 15.9 milyar birikim tutarında ulaştı. Ancak sistemi desteklemek üzere devlet tarafından katılımcılara sunulan yüzde 35’e varan vergi avantajının sistemin büyümesindeki etkisi sınırlı oldu. Bu avantajdan bugün sadece bireysel emeklilik sistemi’nde birikim yapan katılımcıların yüzde 35’i faydalanabiliyor. Bunun başlıca nedenlerinin ise katılımcılarının yeterince bu avantajı bilmeleri ya da avantajın etkisini net olarak görmedikleri için kullanma ihtiyacı duymamalarından kaynaklandığını görüyoruz.
Uzun süredir bireysel emeklilik sistemi’ne katılmayan teşvik edilmesi ve uzun vadeli tasarruf bilincinin oluşturulması konusunda çalışmalar yürütülüyor. Başbakan yardımcısı ali babacan tarafından açıklanan BES’teki yeni düzenlemeler ile sistemin tabana yayılarak tüm bireylere eşit haklarla kullanılması hedefleniyor. Yapılması planlanan bu düzenlemede devlet katkısı ile bireysel emeklilik sistem’indeki birikimlerin artması ve cari açığın da bu yolla azalması öngörülüyor.