Biz birlikte çok daha güçlüyüz.

Avrupa türk işadamları ve sanayicileri derneği atiad tarafından 8. kez düzenlenen türk alman ekonomi günleri’ne katılan hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek iki ülke işbirliğinin geliştirilmesi önerisi getirdi. Bakan şimşek almanya ile asla ayrılamayız. Biz birlikte daha güçlüyüz. Almanya bizim için çok önemli ve kıymetli bir ülke” dedi. “Güçlü bağımız var.” 2023’te ticaret hacminin 55 milyar euro olduğuna işaret eden şimşek, 8 binin üzerinde büyük ve orta ölçekli alman firması türkiye’de yatırım yaptı. Dolayısıyla bu anlamda güçlü bağlarımız var. Önümüzdeki dönemde almanya ile afrika’da orta asya’da ve birçok ülkede beraber iş yapabiliriz. Almanya’yı değerli bir ortak olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.
Vize kolaylığı önemli
Avrupa birliği ile gümrük birliği anlaşması’nın modernleştirilmesini istediklerini söyleyen şimşek Gümrük birliği’nin güncellenmesi hem türkiye’nin hem de AB’nin menfaatine. Yine iş yapabilmek için bilim adamları ile iş insanlarının seyahat edebilmesi lazım. Bunun için vize kolaylığı sağlanması tabii ki çok önemli” dedi. Bakan AP seçimleri sonrası sürecin hızlanmasını umduğunu dile getirdi.
almanya için büyük fedakarlık yaptınız
Kuzey ren vestfalya eyaleti nrw başbakanı hendrik wüst eyalette 1 milyon türk kökenli insanın yaşadığını belirterek almanya’yı sizler ileri taşıyorsunuz. ortak hikayemizi yazmaya devam edin dedi. Wüst ilk kuşak türklerin büyük fedakarlıkta bulunduğunu söyledi.
Türkler her alanda başarı sağladı.
Almanya’nın maliye bakanı christian lindner gönderdiği video mesajında ülkede türk kökenlerinin yazdığı çok başarılı hikayeler olduğunu vurguladı. Lindner biontech ilk sırada tükriye’den gelen insanlar sadece akademide değil iş dünyasında da başarılar sağladı. Gümrük birliği anlaşması’nın güncellenmesi için görüşüyoruz.” dedi ve vize kolaylığı sağlanması konusunda hızlı hareket etmek istediklerini dile getirdi.
130 bin şirkete ulaştık. Türkiye’nin berlin büyükelçisi ahmet başar şen türkler almanya’ya ekonomik canlılık getirmelerinin yanında kurdukları şirketlerle başarılara imza attı.” dedi. ATİAD başkanı aziz sarıyar ise almanya’daki türk kökenli şirketlerin 130 bini bulduğunu ve bunların yıllık cirolarının 70 milyar euroya ulaştığını aktardı.