Bitexen nedir, bitexen güvenli mi.

Türkiye’de teknolojiyi çok çabuk benimsiyor, süratle adapte oluyoruz. Akıllı telefon sahipliği çok yüksek Sosyal medya kullanımı %90’ın üzerinde, sabit internette olmasak da mobil internet açısından avrupa’nın en hızlı internet altyapısından birine sahibiz. Eğer bir fayda görüyorsak çok çabuk adaptasyon sağlıyoruz.
Kripto para konusunda da böyle oldu. Dünya sıralamasında en çok işlem yapan ülkelerin arasında zirveye oynuyoruz. Kripto paraların kısa sürelerde çok büyük getiri potansiyeli taşması, enflasyonla mücadelede risk almaktan çekinmeyen Türk tüketicisi tarafından çabuk benimsendi.
Ülkemizde kripto para alım satım platformlarında işlem yapanların sayısı BIST’de işlem yapan Türk yatırımcılarını yakalamadıysa bile yakalamak üzeredir diye tahmin ediyorum.
Kripto paralarla alım satım karlı olduğu kadar, yüksek risk de içeriyor.
Unutmamak lazım kripto paralar bir menkul kıymet değil. Dolayısıyla yatırımcıların çıkarlarını koruyacak bir SPK gibi bir otorite ülkemizde bulunmuyor. Bu demektir ki, eğer kripto paralar ile işlem yapmak istiyorsanız ilk işiniz sağlam bir kripto para alım satım platformu seçmek olmalıdır. Yatırım aracı olarak zaten yüksek riske sahip olan kripto paraları alım satım yaparken, komisyon vermemek için ne olduğu belirsiz işlem platformlarda hesap açarsanız, platform ortadan kaybolursa sizin de yatırımlarınız ortadan kaybolabilir. Sonuçta hiç kimse, yatırım için ayırdığı tutarları bir gecede bu yüzden kaybetmek istemez.
Bugün kripto paralarla işlem yapmak isteyen tüketicilere kripto para alım satım platformu seçiminde yardımcı olacağına inandığımız bir tanıtım yazısı serisine başlıyoruz. Bu serinin ilk yazısı bitexen hakkında olacak. Özellikle yeni yıl kampanyası nedeniyle bu alanda işlem yapan veya yapmayı düşünenlerin dikkatini çekiyor.
Bitexen nedir ?
Bitexen, bir online kripto para alım satım platformudur. Türkiye’de yerleşik İTÜ ARI teknokent teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren bitexen teknoloji A.Ş’ye aittir.
Bitexen bankacılık, parite ve türev yatırım araçları alım satım platformları, ödeme sistemleri, bilgi güvenliği, finansal suistimallerin önlenmesi ve inovasyon konularında uzun yıllar çalışmış olan türk uzmanlar tarafından geliştirilmiş bir kripto para alım satım platformudur. İstanbul ticaret odası’na kayıtlı bitexen ticaret a.ş 2.210.000 türk lirası ödenmiş sermayeye sahip bir anonim şirketidir.
Bitexen güvenli mi ?
Kripto para alım satım platformları ile ilgili merak edilen en önemli konu güvenlik. Özellikle dönem dönem gündeme gelen hacklenen kripto para borsalarının haberlerini düşününce, haklı bir endişe bu. Bitexen yakın zamanda dünyaca ünlü siber güvenlik şirketi kaspersky’nin web uygulaması, ios ve android uygulamalarıyla beraber harici ağ altyapısının da test edildiği denetimini başarıyla geçti.
Diğer bir deyişle bitexen sahip olduğu platformların siber tehdit ve saldırılara karşı direncini uluslararası bağımsız bir siber güvenlik şirketi tarafından denetlenerek onaylanmış oldu. Denetim raporuna buradan ulaşabilirsiniz.
Hesap açma süreçleri gayet basit. Bunun için bir bilgisayar kullanıyorsanız 20 dakika içinde hesap açıp işlem yapabiliyorsunuz. Hesap açarken dikkat etmeniz gereken konu adres teyidi için fatura yerine e-devlet üzerinden elektronik imzalı ikametgah belgesine göndermek gerektiği. Kimlik bilgilerinizde birlikte bu belgeyi gönderiyorsunuz, hesabınız onaylanıyor ve sonrasında para yatırarak işlem yapmaya başlayabiliyorsunuz. İstenen bu belgeler elbette borsayı ve dolayısıyla yatırımcıları kötü niyetli kişilere karşı korumak için isteniyor.