Birleşik krallık’ta kurumsal belirsizlikler son 3 yılın en düşük seviyesinde yatırımcılar temkinli.

Deloiette tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, büyük ingiliz şirketleri 2021 ortalarından bu yana ekonomik belirsizlikle ilgili en düşük endişe düzeyini dile getirdi. Birleşik krallık’ın geçen yılın ikinci yarısında sığ bir resesyon yaşamasına rağmen 2024’ün ilk çeyreğinde büyümeye mütevazı bir dönüş beklentisiyle iyimserlik artıyor.
Deloiette’un baş ekonomisti ian stewart brexit COVID-19 salgını ve enflasyondan kaynaklanan ve son sekiz yıldır iş ortamını rahatsız eden belirsizliklerin dağılmaya başladığını belirtti. Yeni keşfedilen bu netlik kar marjının üç yıl sonra ilk kez artacağı tahminleriyle aynı zamana denk geldi ve genel iş iyimserliği art arda üçüncü çeyrekte de yükseldi.
Ancak 12 mart ve 25 mart tarihleri arasında 64 büyük ingiliz şirketi ve çok uluslu şirketlerin iştiraklerinde finans müdürünün yanıtlarının toplandığı anket bu iyimserliğin henüz daha güçlü yatırımlara dönüşmediğini gösteriyor.
Şirketler sermaye harcamaları ve yeni ürün ya da hizmetlerin piyasaya sürülmesi gibi genişleme stratejileri yerine maliyet azaltma ve nakit rezervi biriktirmeye öncelik veriyor gibi görünüyor. Stewart son dönemde yaşanan zorluklar göz önüne alındığında, işletmeler arasında bir dereceye kadar temkinliğinin devam ettiğini öne sürüyor.
Bu şirketler için jeopolitik kaygılar artan siber saldırılar daha yüksek enerji fiyatları ve talepte genel bir düşüş korkusu ile ön planda kalmaya devam ediyor. Buna ek olarak ingiltere’nin üretkenliği ve rekabet gücüne ilişkin endişeler son on yılın en yüksek seviyesine ulaşarak enflasyon enerji fiyatları ve işgücü kıtlığına ilişkin sorunları geride bırakarak ikinci en büyük endişe kaynağı haline geldi.
Enflasyon beklentilerine bakıldığında, yöneticiler üç ay önce %3,5 olarak tahmin edilen enflasyonun bir yıl sonra %2,9’a düşeceğini öngörüyor. Enflasyonda beklenen bu düşüşün ingiltere merkez bankası’nın önümüzdeki 12 ay içinde faiz oranlarını mevcut %5,25’ten %4,25’e indirmesine olanak sağlaması bekleniyor.