Birleşik krallık imalat faaliyeti 20 aylık yavaşlamanın ardından büyüyor.

Mart ayı verilerinin artan iç talebin etkisiyle faaliyetlerde bir artışa işaret etmesiyle, ingiliz imalat sanayi yaklaşık iki yıldır ilk kez genişleme işaretleri gösterdi. Mart ayına ilişkin S&P global CIPS birleşik krallık imalat satın alma yöneticileri endeksi PMI 49,9’luk ilk tahmine göre pozitif bir değişim göstererek 50,3’e yükseldi ve şubat ayındaki 47,5’e göre önemli bir artış kaydetti.
PMI rakamının en son temmuz 2022’de ulaştığı 50 sınırını aşması, sektördeki daralmanın sona erdiğini ve 2023’ün ikinci yarısında yaşanan sığ durgunluğun potansiyel olarak sona erdiğini gösteriyor. Bu büyüme diğer iş anketleri ve resmi verilerde de yankılandığı üzere, 2024’e daha güçlü bir ekonomik başlangıcın yansıması olarak görülüyor.
İngiltere merkez bankası PMI’ı faiz oranlarında bir indirime olanak tanıyabilecek enflasyon baskılarının hafiflediğine dair işaretler için izlerken, anket girdi maliyetlerinin son bir yılın en hızlı artışını göstererek hızlandığını ortaya koydu. Bu durum şirketlerin fiyatlarını bir önceki yılın mayıs ayından bu yana en yüksek oranda artırmalarına yol açtı. Anketin istihdam boyutu geçen yılın mayıs ayından bu yana en yavaş oranda olsa da personel seviyelerine art arda 18. ayda da düşüş olduğunu gösterdi. Ayrıca kızıldeniz’deki nakliye aksaklıklarının gelecekteki üretim faaliyetlerini etkileyebilecek tedarikler için uzun teslimat sürelerine neden olduğu kaydedildi.