Bireysel emeklilikteki yasal masraf ve kesintiler.

Bireysel emeklilik sistemi BES başvurusu yapmayı düşünen okuyucularımıza yardımcı olacağına inandığımız bir makaleyi daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü yazımızda ise, bireysel emeklilik sistemine dahil olmanız halinde karşılaşacağınız masraf ve kesintiler konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki, ülkemizde BES hala emekleme aşamasında olan bir yapı. Gelişmesi için hala altyapısal bazı değişiklikler gerekli. Tüketicilere daha anlamlı gelecek vergi avantajları, BES’de faaliyet gösteren emeklilik şirketlerinin sistemin daha iyi hale getirilmesi konusunda talepkar olması, sektörün ulaşması arzu edilen noktaya daha çabuk varacağı sinyallerini net olarak veriyor.
Konumuza dönecek olursak, BES’e dahil olan tüketiciler, anlaşma yaptıkları emeklilik şirketine “katılım payı” adı altında bir ücret öderler. Düz mantıkta bu tutarın tamamının yatırıma yönlendirildiği düşünülür, ancak emeklilik şirketleri kendilerine yasal olarak verilmiş hakla bu tutarlardan masraf kesintileri yaparlar.
Bireysel emeklilik masraf kesintisi giriş aidatı katılımcıdan veya işvereninden bir kez alınabilen yasal bir masraftır. BES’e girişte veya her yeni bireysel emeklilik hesabı açılışında alınır. Bir başka deyişle ister aynı şirket olsun, ister farklı şirket olsun, bir tüketici yeni BES hesabı açmaya karar verdiğinde bireysel emeklilik şirketi her seferinde bu aidatı almaya hak kazanır. BES giriş aidatı, satın alınan ürünün poliçe detayında yazan ürüne ait asgari ücretin bir aylık tutarına denk gelen bir masraftır.
Şirketin politikasına göre girişte peşin olarak veya taksitler halinde bir yıla yayılarak da alınabilir. Bireysel emeklilik şirketi sözleşmede yazacak koşullar dahilinde bu ücreti erteleyebilirler. Günümüzde bireysel emeklilik şirketleri aralarındaki rekabet nedeniyle bu başlangıçta ve çıkış anında ertelenmiş olmak üzere iki kısımda veya tek seferde katılımcıdan ve veya katılımcı ad ve hesabına katkı payı ödeyen kişiden mutlaka alır. Yani bir emeklilik şirketi sizden giriş aidatı almıyoruz derse, ilk sormanız gereken soru ” peki ne zaman alıyorsunuz.” olmalı.