Biden zirvede Pekin’in güney çin denizi’ndeki eylemlerini ele alacak.

Başkan joe biden bugün beyaz saray’da japonya ve filipinler ile gerçekleştireceği üçlü zirvede çin’in güney çin denizi’nde artan faaliyetlerini ele alacak. Filipinler devlet başkanı ferdinand marcos jr. ve japonya başbakanı fumio kishida’nın da katılacağı toplantı, pekin’in manila üzerindeki deniz baskısına karşı birleşik bir cephe sergilemeyi amaçlıyor.
Liderler filipinler’deki ortak askeri girişimleri ve altyapı yatırımlarını ele alacak ve ABD’nin manila ile imzaladığı karşılıklı savunma anlaşmasına olan bağlılığını vurgulayacak. Bu anlaşma ABD’yi tartışmalı ikinci thomas sığlığı bölgesinde meydana gelenler de dahil olmak üzere filipinler’e yönelik silahlı saldırılara karşılık vermekle yükümlü kılıyor..
başkan biden’ın geçen yıl çin devlet başkanı Xi jinping’e yaptığı doğrudan çağrıya rağmen güney çin denizi’nde son dönemde gerilim tırmanmıştır. Filipinler filipinli askerlerin ülkenin egemenliğini savunmak için bir savaş gemisinde konuşlandığı ikinci thomas sağlığı konusunda çin ile tazyikli su ve sözlü tartışmaları içeren çatışmalar yaşadı.
ABD 1950’lerde imzalanan karşılıklı savunma anlaşmasına ilişkin tutumunu netleştirerek anlaşmanın güney çin denizin’deki ihtilafları da kapsadığını teyit etti ve bu adım başkan marcos tarafından atılmıştı. Zirve hem ABD’nin hem de japonya’nın filipinler’e olan desteğini gösterecek ve ortak çabalar harekete geçirilmeye hazır olacak.
Çin’in diğer ülkelerin deniz ekonomik bölgeleriyle çakışan güney çin denizi’nin neredeyse tamamı üzerindeki hak iddiası, daimi tahkim mahkemesi’nin 2016 yılında aldığı bir kararla geçersiz kılınmıştır.
Japonya’nın da doğu çin denizi’nde çin ile devam eden toprak anlaşmazlıkları var. ABD önümüzdeki yıl içinde hint pasifik bölgesinde bir sahil güvenlik ortak devriyesi planladı ve ortak deniz eğitim faaliyetleri yürütecek. Ayrıca ABD sivil afet müdahalesine yardımcı olmak üzere filipin askeri üslerine insanı yardım malzemelerini önceden yerleştirecek.
ABD avustralya filipinler ve japonya’nın katıldığı son tatbikatların ardından önümüzdeki aylarda güney çin denizi’nde daha fazla ortak devriye yapılması bekleniyor. Bu gerileme, Çarşamba günü ABD’li senatörler tarafından sunulan ve filipinler’in çin saldırganlarına karşı savunmasını güçlendirmek için 2.5 milyar dolar öneren iki partili bir yasa tasarısının hemen ardından geldi.
Japonya ve avustralya’yı kapsayan ve hint pasifik bölgesine odaklanan yeni bir hava füze savunma ağı çarşamba günü duyuruldu ancak birkaç yıl içine faaliyete geçmesi bekleniyor.
Başkan biden’ın bir girişimi olan küresel altyapı ve yatırım ortaklığı filipinler’deki luzon koridoru çabalarını destekleyecek. Bu proje limanlar demiryolu temiz enerji ve yarı iletken tedarik zincirleri de dahil olmak üzere altyapıyı geliştirmeyi amaçlıyor.