Biden ve Xi 2024’ün ilk doğrudan görüşmelerde kilit konuları ele alacak.

ABD başkanı joe biden bugün çin devlet başkanı Xi jinping ile yılın ilk doğrudan görüşmesini gerçekleştirecek. Diyalog tayvan’ın mayıs ayında yapılması planlanan başkanlık yemin töreni öncesinde gerilimin tırmanmasını önlemeye yönelik proaktif bir tedbir olarak görülüyor. Liderlerin son yüz yüze görüşmesi kasım ayında gerçekleşmiş, en son telefon görüşmesi ise temmuz 2022’de yapılmıştı.
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yönetim yetkilisi başkan biden’ın ABD’nin “Tek çin politikası” konusundaki duruşunu yeniden ortaya koymayı ve tayvan boğazı’nda barış ve istikrarın korunmasının kritik niteliğini vurgulamayı amaçladığını belirtti. Görüşmede ayrıca çin’in ukrayna’da devam eden çatışmada rusya’ya verdiği destek çin’in ekonomik silahlardan arındırılmasına ilişkin ABD endişelerinin ele alınması bekleniyor. Başkan biden’ın ayrıca çin’in geniş toprak iddialarının uluslararası anlaşmazlıklara yol açtığı güney çin denizi’nde artan çatışmalara da değinmesi muhtemeldir. Çin sahil güvenliği’nin filipinler’ın bölgedeki rutin operasyonlarına karşı son zamanlarda yaptığı agresif manevralar konusunda özellikle endişe duyuluyor.
İki lider arasındaki görüşmeler ABD ile çin arasındaki ilişkilerinin önemli ölçüde gerilediği bir dönemin ardından geçici bir iyileşme yaşadığı bir döneme denk geliyor. Bu gerginlik, ABD hava sahasından geçen ve daha sonra düşürülen şüpheli bir çin gözetleme balonuyla ilgili bir olayla daha da kötüleşti. Diplomatik ilişkileri onarma çabaları son aylarda her iki ülkeden yetkililer arasında yapılan üst düzey toplantılarla kendini gösterdi. Çin dışişleri bakanı Wang yi ocak ayında ABD Ulusal güvenlik danışmanı jake sullivan ile bir araya geldi ve ardından şubat ayında ABD dışişleri bakanı antony blinken ile görüştü. Ayrıca ABD hazine bakanı janet yellen’in nisan ayında çin’i ziyaret etmesi planlanıyor.
Başkanlar, çatışmadan kaçınarak ve açık iletişim hatlarını koruyarak uluslarının rekabetçi ilişkilerini yönetmenin yollarını keşfetmeye hazırlanıyor. Üst düzey ABD’li yetkili yoğun rekabetin gerilimleri yönetmek yanlış anlamaları düzeltmek ve istenmeyen çatışmaları önlemek için güçlü bir diplomasi gerektirdiğini ifade etti.