BES’e üye olmak ve emeklilik başvuruları.

Bireysel emeklilik sistemi nasıl çalışır.
BES’e üye olmak isteyen bireylerin, hazine ve dış ticaret müşterşarlığı tarafından yetkilendirilen bireysel emeklilik şirketlerinden birine başvurmaları gerekir. Birey emeklilik şirketine başvurduktan sonra, Bireysel emeklilik danışmanlarıyla görüşerek risk ve fon dağılımı teklifi sunulur. Bu teklif içerisinde giriş bilgi formu, emeklilik planı, plan kapsamında sunulan fonlar, yapılan kesintiler, katkı payı tutarı ile emeklilik sözleşmesinin taraflarına ilişkin bilgileri içeren detaylar yer alır. Bu nedenle birkaç firma temsilcisi ile görüşüp onlardan da teklif alınması ve bu teklifleri birebir karşılaştırarak bir karar verilmesi en sağlıklı yöntem olacaktır.
Katkı payınızın nereye gideceği hakkında bilgi sahibi olmayı unutmayın.
Yukarda detayları yer alan teklif formunda sizin ödeme yükümlülüğü altına gireceğiniz aylık katkı paylarının ne kadarının direk olarak sizin emeklilik fonunuza aktarıldığını ne kadarının acente, satış komisyonlarına ve fon yönetimi ücretine gittiğine net bir şekilde görüyor olmak lazım. Bu şekilde elinizde bulunan alternatiflerinden sizden de en fazla dönüşü olan teklifi tespit edebilirsiniz.
Planı seçerken muhafazakar davranmalı
Eğer tek bir bireysel emeklilik planı yapıp onunla devam etmeyi düşünüyorsanız, fon getiri beklentileriniz konusunda muhafazakar davranmanızı öneririz. Birden fazla şirketten birden fazla emeklilik planı sahibiyseniz, o zaman planlarınızdan birini daha agresif seçebilirsiniz. BES’te tek emeklilik planı olan tüketicilerden illa risk almak istiyorum diyenler için yılda en fazla 6 kez olmak üzere fon dağılım oranını ve yılda en fazla 4 emeklilik planını değiştirme imkanı veriliyor. Bu kişiler BES’in ilk yıllarında daha agresif bir fon dağılmasını tercih edip daha sonra daha muhafazakar bir fon dağılımına geçebilirler ancak unutmamak lazım ki Bireysel emeklilik sistemi’nde katılımcılara herhangi bir getiri garantisi verilmektedir.
Yani bu sene size bir getiri sağlayamadık diyebilirler, bu yüzden fon dağılımında temkinli ve muhafazakar olmanın öneminin altını bir kez daha çizmek isteriz.