BES yasal düzenlemeleri ve şartları.

Öte yandan BES ile ilgili yasal düzenlemelerin değişme ihtimali var. Bir rivayete göre 56 yaşına kadar bekleme şartı daha ileri bir yaşa çekilebilir. Ancak siz sisteme böyle bir düzenleme öncesi katılırsanız kazanılmış bir hakkınız olacağından etkilenemezsiniz. BES alternatif değil destekleyici bir sistem olduğu için, yasal düzenlemeler ile ilgili ihtimalleri düşünerek erkenden katılmak çok anlam ifade etmiyor. Böyle bir düzenleme gelse bile, BES yerine kredi kartınızdan para çekip adınıza fon biriktiren bir banka ürünü kullanabilirsiniz. Böylece hem paranız tamamıyla yatırımda değerlendirlir, hem de stopaj ve yaş sınırı gibi engellerle muhatap olmazsınız. BES’te erken çıkış durumunda stopaj birikim üzerinden kesilir
Şu an için durum maalsef böyle. Bununla ilgili olarak örnek bir mahkeme kararı olmasına rağmen maliye konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmek konusunda oldukça ağır davrandı. Önümüzdeki aylarda 2012 yılının son çeyreğinde olması bekleniyor Bu stopajla ilgili hatalı uygulama vergi avantajıyla beraber sona erecek. Vergi indirimi yerine devlet katkı payı geliyor. Bireysel emeklilikle ilgili yeni düzenlemeler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bir ufak hatırlatma eğer BES sisteminden erken ayrılmış kişiler arasındaysanız, anaparanızdan yapılan vergi kesintisine son verilmesinin ardından hatalı kesilen tutarı geri almak için başvuru şartı aranıyor. Stopaj iadesi için hak sahiplerinden başvuru şartı aranmasının en büyük nedeni şu: maliye, iadeleri talep olmaksızın yapması durumunda 260 milyon tutarında bir maliyetle karşılaşacak. Bu tutarı düşürmek için de talepte bulunmayacak kişilerin maliyetinden kurtulmayı amaçlıyor. Bir başka deyişle, “ağlamayana meme, BES’ten erken ayrılıp başvurmayana stopaj iadesi yok” BES’te kıymetli metallere altın gümüş platin vb. yatırım yapılabilir ülkemizde ziynet eşyasının yanı sıra yatırım aracı olarak da önemli bir konumu olan altın, gümüş ve platin gibi kıymetli metallere BES’te yatırım yapmak şimdilik mümkün değil. BES’te şu an için sadece bireysel emeklilik yatırım fonları’na yatırım yapılabiliyor.
Günümüzde ise mevcut yasal düzenleme bu fonların dayanak varlıklarının kıymetli metaller olmasına izin vermiyor. Ancak bu durumun bu yıl olmasa bile önümüzdeki yıllarda değişeceğine dair beklentiler yüksek.