BES fon dağılımı ve hisse fonları.

Yeni bir BES yaptırmak yerine BES fon dağılımınızı gözden geçirin. Hisse senedi içeren fonlardan bono, mevduat ağırlıklı fonlara yönelebilirsiniz. Sürdürülebilir bir şekilde 10 sene prim ödeyemeceğiniz poliçe yaptıracağınıza altın hesabında biriktirin paranızı.
satın almasını en az altı ay erteleyin. Bir ürün veya hizmete gerçekten ihtiyacınız yoksa iptal edin veya satın almasını en az altı ay bu harcamayı da erteleyin.
Ek gelir alternatifini düşünün. Eğert ücretli olarak çalışıyorsanız yaşam standartınızı düşürmeden bunları yapmanız çok kolay olmayacak ama yine de yapılabilir. Bu gibi zamanlarda acı reçete bellidir. Gelirinden dramatik olarak arttırmak ve biriktirmeye yönelik önlemler almak gerekir. Bunu ya giderlerini kısarak yapabilirsiniz, ya da ek gelir bulman gerekir bir yerlerden.
Sahip olduğunuz bir beceriniz varsa bu beceriye ihtiyaç duyanlara bir ücret karşılığı hizmet verebilirsiniz. Ek iş yapabilir, özel ders verebilir, taksi şoförlüğü yapabilirsiniz. Yaşadığınız bölgede geri dönüşüm konusunda faaliyet gösterebilirsiniz. Bir başka seçenek de doğrudan pazarlama organizasyonlarda yer almayı tercih edebilirsiniz.
Bu gibi alternatifleri de düşünenlerin seçici olmaları lazım. Ek gelir sahibi olmak uğruna kendilerini bir saadet zincirlerinin parçası olarak bulmasınlar. Ortada fiziksel ve ticari değeri olan, kullanılan bir ürün yoksa o organizasyonun uzak durun. Son günlerde düşük kar marjı olan ürünleri satabilecekleri web sitesi altyapılarını insanlara doğrudan pazarlama altında iteleyip, insanların paralarını götüren organizasyonlar var mesela. Türkiye’de internetten mal satmak o kadar kolaysa, e-ticaret sektöründe bu kadar çok çıkış olmasını nasıl açıklayabiliyorsunuz.
Ek gelir sahibi olmak için doğrudan satış organizasyonlarda yer almayı düşünürseniz dikkat etmeniz gerekenler.