BDDK gsm operatörleri.

Söz konusu uygulamada bazı bankaların yüzde 30’lara varan bir geri dönüş sağladığı söyleniyor.
Bu geri dönüşün ne kadarı gerçek tahsilata dönüşür bilinmez. Bu biraz da bankanın tahsilat collection ekiplerine ve bankanın çalıştığı avukatlara bağlı bir bilinmeyen olduğu için, bir tahminde bulunmamız mümkün değil.
Bankalar açısından BDDK neyse, GSM operatörleri açısından da telekominaksyon kurulu TK odur. TK, GSM operatörlerinin müşteri bilgilerini bankalar veya diğer kurumlarla paylaşmalarına kesinlikle izin vermez. Dolayısıyla Turkcell’in bu müşterilerin kendi şebekelerinde kayıtlı yeni telefon numaralarını paylaşmasına imkan yok. Bu nedenle herhangi bir bankaya gecikmede borç olup, bankaya izini kaybettirdiğini düşünen kredi veya kredi kartı sahipleri varsa ve bu tür bir mesaj alıp bankaya geri dönüş yapmadılarsa, çok yüksek ihtimalle söz konusu banka hala yeni telefon numarasını öğrenememiştir.
Öte yandan bankalara veya kredi veren diğer kurumlara gecikmede borç olan tüketicilerin unutmaması gereken bir gerçek var. Bir bankaya olan gecikmedeki borçu ödemezseniz, ilerde başka bankayla yeni bir kredi/kredi kartı ilişkisi kurmak isterseniz, bu talebinizi reddedilecektir. Zira borç bulunduğu banka, KKB ve merkez bankası veritabanına bankaya olan borç ve sizin hakkınızda istihbarat yaparken bu kayıta ulaşacak ve doğal olarak sizinle çalışmak istemeyecektir. Bu nedenle borç ilişkisinde bulunduğunuz bankalarla gecikmeler yaşamamak için azami özeni göstermenizi öneririz.