Bayram yaklaştı, bankalar kredi yarışına girdi.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi bankalar, düzenledikleri kampanyalarla tüketicilere düşük faizli cazip kredi seçenekleri sunuyor. Müşterilerine “bayrama özel” kredi vermek için adeta birbirleriyle yarışa giren, kredi kampanyalarını artıran ve çeşitlendiren bankalar, bayram kredi paketlerinede miktarın yanı sıra vade, faiz ve dosya masrafları için en uygun seçenekler sunuyor. İş Bankası “Geleneksel bayram kredisi kampanyası” ile müşterilerine avantajlı kredi kullanma fırsatı sunan iş bankası’nın 4 kasım 2011 tarihine kadar geçerli olacak kampanyasında, tüm ücretli çalışanlar, serbest meslek sahipleri ile emekliler, 12 ay vadeye kadar aylık yüzde 0,70 faiz oranıyla 5 bin lira kredi kullanabilecek. Kampanya dönemi içinde, 30 bin lira ve 60 aya kadar aylık yüzde 1,35 faiz oranıyla nakit kredi kullanma fırsatı da sunuluyor. Üstelik “Maksimum ihtiyaç paketi” sahibi olanlar, geleneksel bayram kredisinden masraf ya da faiz indirimi ile yararlanabiliyor.
Akbank da 36 ay vadeye kadar yüzde 1,19 üstü vadelerde yüzde 1,21 faiz oranı ve 259 lira masrafla ihtiyaç kredisi kampanyası başlattı. 60 ay vade ve 30 bin lira kredi tutarına kadar geçerli kampanyada, düşük tutarlı nakit ihtiyacı olan müşteriler içinse 5 bin lira,12 ay vadeye kadar 189 bin lira masraflı ve yüzde 0,89 faizli kredi seçeneği sunuluyor. Ayrıca tüm müşteriler, dilerlerse 3 ay taksit erteleme seçeneğinden faydalanıp, kredilerini şimdi alıp taksit ödemelerine şubat 2012’de başlayabilecek. Halkbank “Erken gelen bayram kredisi” sloganı ile geleneksel bayram kredisi kampanyasını duyuran halkbank 24 ay vadede 10 bin liraya kadar yüzde 1.19 faiz oranından 48 ay vadede 15 bin liraya kadar 1,29 faiz oranından yararlanma imkanı tanıyor.
Banka ayrıca 2 ay taksit erteleme, aylık eşit taksit, 3 ayda bir eşit taksit, serbest ödeme, yıllara göre artan taksit, azalan taksit gibi ödeme seçenekleri ile de dikkati çekiyor.
Garanti Bankası da 12 ay vadeye kadar yüzde 0,59 faizle 5 bin lira 60 ay vadeye kadar yüzde 1,33 faizle 200 lira ile başlayan ve sonraki yıllar artan taksitlerle 10 bin lira kredi veriyor.
Banka ayrıca 50 bin liraya kadar ve 60 aya varan vadelerle isteyene dosya masrafsız kredi imkanı sunuyor. Yapı Kredi Kurban bayramı’nda müşterilerine günde 7 liradan başlayan taksitlerle 7 bin lira bayram kredisi sunduğunu duyurdu. Kampanyadan faydalanmak isteyenler Yapı Kredi ATM’leri aracılığıyla veya SMS yoluyla “bireysel TCKN aylık net gelir ” yazıp 4411’e SMS atarak başvuruda bulunabiliyor ve 3 dakikada içinde kredi başvurusuna yanıt alabiliyor.