Bayram kredisi yarışı başladı.

Bankaların geleneksel bayram kredileri açıklanmaya başladı. Bu bayramda da ağırlıklı olarak kampanyaların “bayramda ödemesiz” dönem içerdiği dikkat çekti. Hem kurban bayramı öncesinde oluşan nakit ihtiyacını hem de okulların yeni açılması nedeniyle eğitim masraflarını arını da içeren kampanyalarda bankaların kefilsiz ve dosya masrafsız paketler hazırladığı görülüyor. Bankalar kampanyaların iletişimde tüketicinin geri ödeme miktarını gün bazında hesaplayarak sunarken şimdiye kadar 8 banka açıklama yaptı. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu verilerine göre bankacılık sektörünün toplam kredi hacmi, 12 eylül itibarıyla 1 trilyon 173 milyar 821 milyon liraya yükseldi. BDDK verilerine göre tüketici kredileri tutarı 269 milyar 377 milyon liraya ulaşırken tüketici kredilerinin 118 milyar 789 milyon lirası konut, 7 milyar 37 milyon lirası taşıt, 93 milyar 436 milyon lirası ihtiyaç, 50 milyar 106 milyon lirası da diğer kredilerden oluştu. Bankaların bireysel kredi kartları alacak tutarı ise 74 milyar 646 milyon lira olarak hesaplandı.
Garanti’de en yüksek miktar 100 bin TL
Garanti Bankası, kurban bayramı’na özel kredi kampanyası ile 9 ay vadeli 3 bin lira tutarındaki krediyi yüzde 0,95 faiz oranıyla kullandırıyor. Bu kampanya kapsamında kredinin dosya masrafı için 15 lira alınıyor. Kampanya kapsamında en fazla 100 bin lira ve 36 vadeye kadar kredi kullanılabilecek. Tüketiciler, ihtiyaç duymaları halinde kredilerinin vade ve taksitlerini değiştirebiliyor ya da ek kredi alabiliyor.
Akbank’ta 3 ay erteleme var
Akbank müşterileri de ihtiyaç kredisinde avantajlı bayram kampanyası kapsamında 3 yıl vadede aylık 90 lira taksitle 2 bin 500 lira kredi kullanabiliyor. Banka, aynı zamanda müşterilerine kredi taksit ödemelerini 3 ay erteleme fırsatı sağlıyor.
İş bankası’nda 36 ay 50 bin TL
Türkiye iş bankası’nın 13 ekim’e kadar geçerli olacak “geleneksel bayram kredisi” kampanyasıyla serbest meslek sahipleri, ücretli çalışanlar ve emekliler, her türlü ihtiyaçları için cazip faiz oranları ve 36 aya varan vadelerle 50 bin liraya kadar kredilerden faydalanabilecek.
Yapı Kredi’de günde 10 TL
Yapı Kredi müşterileri, 15 eylül 7 ekim tarihleri arasında günde 10 lira ödeyerek, nakit ihtiyaçlarını masrafsız 9 bin lira bireysel ihtiyaç kredisi ile karşılaşabiliyor. 10 bin liraya kadar 36 aya varan vadelerle kullanılabilen bireysel ihtiyaç kredi kampanyasından yararlanmak isteyenler, SMS ile “bireysel boşluk TCKN boşluk aylık net geliri” yazıp “4411” ‘e mesaj atarak başvuru yapabiliyor.