Bayram alışverişi ve kredi kartları.

Bayramda kredi kartı kullananları neler bekliyor ?
Eğer siz de bayramda kredi kartınız ile alışveriş yaptığınız sırada “hat yok” “geçersiz şifre” “yetersiz bakiye” gibi POS mesajlarıyla karşılaştıysanız, ne gibi aksilikler ile karşılaşma ihtimaliniz olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur. Bu konuda merakınızı gidermeye çalışıp, sizleri yapmanız gerekenler konusunda bilgilendirmeye çalışacağız. Eğer böyle bir otorizasyon sorunu yaşamadıysanız meraklanmanıza hiç gerek yok. Sizin için sorunun yaşandığı günün, kredi kartınızı kullandığınız herhangi bir günden farkı yok. Ancak temkinli olmak adına bir önceki yazımıza belirttiğimiz gibi bayram döneminde yaptığınız harcamalara dair slipleri saklayıp, ilgili döneme ait ekstreniz elinize geçtiğinde harcamalarınızı kontrol etmenizde fayda olacaktır.
Provizyon sorunu yaşayanları ne bekliyor ?
Özellikle arife gününde kredi kartı ile alışveriş yaparken otorizasyon sorunu yaşayan kredi kartı nedeniyle kredi kartı hesap hareketlerinde birkaç kez aynı tutarda harcamaya rastlaması ihtimal dahilinde. Ancak bu durumun gazeteler ve haber bültenlerinde tüketiciler birliği genel başkanın heyecanlı ve çoşkulu bir şekilde belirttiği gibi çok büyük çapta mağduriyete neden olacağına inanmıyoruz. Tabiiki yaşanan sorunlar içerisinde mağduriyet çerçevesinde değerlendirilebilecek durumlar olacaktır, ancak bu konuda kredi kartı sahiplerinin soğukkanlı ve sakin hareket etmelerini öneriyoruz. Gerek BKM, gerek bankalar yaşanan sorun ile yaşanacak müşteri şikayetlerinin ne olacağı hakkında tespitlerinde bulunup gerekli düzeltici önlemleri almaya başlamışlardır. Yine de bu, BKM ve bankalar tarafından alınacak bu önlemlere rağmen, bayramda kredi kartları ile sorun yaşayan tüketicilerin herhangi bir aksiyon almadan beklemelerini gerektirmiyor.
Ne yapmak gerekiyor ?
Öncelikle kredi kartı ile alışveriş yaptığı sırada “hat yok” “geçersiz şifre” “yetersiz bakiye” mesajı alan kart sahiplerinin kendileri için bir sorunun söz konusu olup olmadığı ile ilgili tespitleri yapması gerekiyor. Bunun için ekstre gelmesini beklemeden, sorun yaşadıkları kredi kartının sahibi olan bankanın internet ya da çağrı merkezi yolu ile kredi kartı hesap hareketlerini veya diğer bir deyişle dönemsel hareketlerini incelemelerini öneriyoruz.
Bunu yaparken öncelikle internet bankacılığını tercih etmenizi öneririz. Özellikle yazılı ve görsel basında yer alan haberler nedeniyle kredi kartı hizmeti veren bankaların telefon bankacılığı bölümünü yoğun bir mesai bekliyor. Bankaların telefon bankacılığında uzun süreler beklemek yerine internet şubesi kullanmanız size çok vakit kazandıracaktır. Üstelik ilgili hareketleri elektronik olarak bilgisayarınıza indirmeniz de mümkün olacağından daha rahat inceleme imkanına kavuşabilirsiniz.
Hangi işlemleri kontrol etmek gerek ?
Kredi kartı ekstreniz gelmeden önce, kredi kartı dönem içi hareketlerinde böyle bir işlem kaydına rastlamadıysanız, hareketlere yansımayan işlemlerde, yani POS’tan otorizasyon almış ancak takas sürecinde henüz eşleşmiş işlemlerde de bir kayda rastlamadığınıza emin olun. Kredi kartı hesap hareketleri izleme imkanı veren her internet şubesinde böyle bir inceleme imkanı bulunmaktadır.