Başkasının findeks kredi notu ve risk raporu.

Kredi kayıt bürosu’nun kişilerin bankacılık sektöründeki kredibilitesini gösterdiği findeks kredi notu ve risk raporu uygulamasından daha önce bahsetmiştik. Findeks.coma üye olarak size ait bu bilgileri online olarak öğrenebilirsiniz. Ancak findeks sadece kendi bilgilerinizi değil, üçüncü kişilerin kredi notu, risk raporu çek raporu gibi bilgilerini de karşı tarafın onayını aldıktan sonra öğrenmenize izin veriyor. Bu yazımızda hangi durumlarda bir başkasının bu bilgilerine ihtiyaç duyabileceğinizi analtmaya çalıştık.
Kiracınızı seçerken
Her ev sahibi, kirasını mümkün olan en yüksek tutardan vermek ister. Ancak bunu yaparken kira ödemelerinde de bir aksalık olmasını istemez. Günümüz tüketim koşullarında eğer türkiye’de büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız, bu iki durumun optimum dengede olduğu durumla karşılaşmak gittikçe zorlaşıyor.
Yüksek kira geliri olan bir semtte evinizi kiraya verecekseniz, karşı tarafla sözleşme yapmadan önce kendisinden findeks.com üzerinden alacağı risk raporu’nu sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz.
Bu raporda paylaşılan bilgiler ışığında kişinin bankalara olan ödemelerinde nasıl bir performans gösterdiği hakkında bilgi sahibi olabilirler. ve kira ödemelerinizin aksayıp aksamayacağı hakkında bir öngörüntü sahibi olabilirsiniz.
Evlenirken
Atalarımız iki gönül bir olunca samanlık seyran olur demiş ancak o eskidenmiş. Günümüz hayat mücadelesinde hedeflerinize koşarken evli olmak bir avantaj da olabilir, bir dezavantaj da
Seçeceğiniz hayat arkadaşınızın tüketim alışkanlıkları ve geçmiş borç ödeme performansı önemlidir. Evlilik kararı aldıktan sonra karşınıza çıkacak zorlukların en azından finansal kısmı hakkında bir tahminde bulunabilmek için çiftlerin findeks kredi raporu’nu ışığında hazırlık yapmaları faydalı olacaktır. Yanlış anlaşılma olmasın, raporun sonucuna göre evlenmekten vazgeçin demiyoruz. Ama tarafların finansal durumları ve kredibilitlerini hakkında şeffaf olmaları ve bunun bilincinde hareket etmeleri, hatta gerekirse borçları kapatabilmek için evlilik tarihini ertelemeleri uzun vadede yaşanabilecek bir çok sıkıntıyı önleyecektir.