Basılı kredi kartı ekstresi için ücret.

Bankalar yasa gereği kredi kartı sahiplerine dönem borçlarını bildirmekle yükümlüler. Ancak bankalar uzun yıllar posta yoluyla gönderdikleri hesap özetini, maliyeti yüksek olduğu için şimdilerde müşterilerin sadece email yoluyla almaları için kampanyalarını yoğunlaştırmış. durumdalar. Böylece hem ekstre basım, hem de gönderim masraflarından kurtulmuş olacaklar. Bankalar şimdilik tepki çekmemek adına aylık basılı hesap özeti gönderimi için ücret almamayı tercih ediyorlar. Ancak hesap özeti bildiriminin mutlaka posta yoluyla yapılmasını zorunlu kılan bir düzenleme yok, bu yüzden basılı ekstre için ücretin talep edildiği bir iki tane istisna var. Ama şimdilik basılı ekstreye ücret uygulaması, genelde geçmiş dönem kredi kartı hesap özetleri üzerinde yoğunlaşıyor. İşte mevcut uygulamalar Garanti Bankası’nın Flexi Card’ı yukarıda bahsettiğimiz istisnalardan ilki. Bunun sebebi de büyük ihtimalle Flexi Card’ın özelliklerini kendinizin belirlediği esnek bir ürün olması. Faiz, yıllık ücret ve puan kazanımı tercihlerinize göre Flexi Card’ınızı kendiniz tasarlayabiliyorsunuz. Garanti de 3.99 TL yıllık üyelik bedeli olan paketten 1.99 TL basılı ekstre gönderim ücreti alıyor. E-ekstre talebi yaptığınız takdirde ise basılı ekstre ücreti ödemekten kurtuluyorsunuz.
Finansbank Fix Card’da aylık olarak gönderilen basılı ekstre gönderim ücreti 2 TL, bu da ikinci istisna. Finansbank Fix Card’dan yıllık üyelik ücreti almadığı için bu kartı kullananlardan pek çok farklı ücret talep ediyor, Fix Card inceleme yazımızda buna ayrıntılı olarak değinmiştik.
Vakıfbank, Aloşubem aracılığıyla faks ile kredi kartı ekstresi ve dekont talep edilmesi halinde 50 kuruş ücret alıyor. Ayrıca kredili mevduat hesabına bağlı banka kartı kredili bankomat 724 için de 7 TL’lik bir ekstre ücreti mevcut.
Akbank tüm diğer bankalardan farklı olarak kredi kartı kullanan müşterilerin ek kart için de basılı hesap özeti talep etmesi halinde 1 TL ücret yansıyor.
Şubelerden istenen geçmiş dönem hesap özetleri Citibank’ta 1 TL, Denizbank’ta 5 TL ve Yapı Kredi’de ise 1.5 TL olarak ücretlendiriyor. Finansbank da çağrı merkezi kanalından talep edilen her bir geçmiş dönem ekstre için 1 TL ücret alıyor. Bankaların internet sitelerindeki “Ürün ve hizmetler” sayfalarını incelediğimiz, ekstre için ücret talep eden bizim gözümüze çarpan bankalar bu kadar. Eğer atladığımız bir banka varsa lütfen bize bildirin.