Bankaların verdiği kredi tutarı.

Hem yeni alınan hem de batık işletmeleri kurtarmak için yeniden yapılandırılan kredilerin tutarında büyük artış var. Vatandaşların kullandığı kredi tutarı yılın ilk 3 ayında yüzde 46 arttı.
Cumhuriyet’in haberine göre, finansal sistemde verilen bu kredilerdeki hızlı artışın yanısıra kredi garanti fonu’nun KGF zor durumdaki işletmelere verdiği kefaletlerden yararlanan küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısı da sadece son bir haftada 39 bini buldu. KGF, 25 yılda verdiği kefaletin daha fazlasını sadece son bir haftada verdi. Türkiye istatistik kurumu’nun tüik açıkladığı son borçluluk verilerine göre ise türkiye nüfusunun yüzde 68’sinin taksit veya benzer borcu var. Üstelik bu orana konut alımı ve konut masrafları da dahil değil.
Türkiye’de son dönemde kredilerde yaşanan artışın bir önceki yılın son çeyreğinde başladığını belirten türkiye bankalar birliği TBB başkanı hüseyin aydın, kredi garanti fonu KGF başta olmak üzere hem bireysel tüketiciye dönük hem de şirketlere yönelik hükümetin aldığı tedbirlerin bu artışta etkili olduğunu söyledi.
Aydın, “kredilerde miktarsal olarak ciddi bir artış görüyoruz. Kredi rakamlarına baktığımızda geçen yıl ilk üç ayda 120 milyar TL. İlk çeyreğin bitmesine son bir hafta kala, şu anda 150 milyar TL, çeyreği 175 milyar TL civarında tamamlar görünüyor. Bu ciddi bir artış” dedi. Uludağ ekonomi zirvesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan aydın, kredilerde ilk çeyrek sonunda yıllık bazda artışın yüzde 46’ya denk geldiğini belirterek, yılsonundda ise yüzde 15’lik bir kredi büyümesi beklediklerini ifade etti. Aydın, hem reel sektörün kredi talebinin hem de bankaların kredi verme iştahının devam ettiği söyledi.
KGF yetmez
Dış finansman maliyetlerinde son dönemde artış olduğunu da dikkat çeken aydın, “dışarıdan borçlanmada faize artış gelince ki geliyor, 30-40 baz puan civarında bu artış sektörü etkiliyor mu etkiliyor ancak, aman amna değil diye konuştu.
Aydın, KGF’nin 250 milyar TL’lik kredi kefaletinin bankacılık sektörünün 1.8 trilyon TL tutarındaki kredi hacminin sekizde biri kadar yeni kredi anlamına geldiğini belirterek, “Tek başına KGF yeterli değil ancak büyümeye istihdama destek olacak” dedi.
Bir haftada 39 bin işletme kredi kuyruğuna girdi
Kredi Garanti fonu KGF son bir haftada 39 bin işletmeye kefalet verildiğini ve kefalet hacminin de 20 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. KGF’den yapılan açıklamada, 25 yılda KGF’nin ulaştığı KOBİ sayısının 35 bin 995 kefalet hacminin de 12.3 milyar TL olduğunu belirtilirken, sadece 3 ayda 55 bin işletmeye 48.7 milyar TL tutarında kefalet verilerek yüzde 497’lik bir artış oranına ulaşıldığı belirtildi. Böylece işletme sayısının 91 bin toplam kefalet hacminin de 61.3 milyar TL’ye yükseldiği ifade edildi. 20 mart’ta hazine ile kredi garanti fonu arasında imzalanan protokol ile KGF tarafından verilen kefaletin üst limiti 200 milyon TL’ye yükseltilirken toplam kefalet hacmi de 250 milyar TL olarak belirlenmişti.