Bankaların piyasa faizi başarıları.

Bankalar, geçtiğimiz birkaç ay boyunca gerilettikleri mevduat faizleri ve bir türlü geriletmeye kıyamadıkları kredi faizleri arasında oluşan makastan kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri kadar nemalandılar. Açıklanan banka karlarında dikkat ederseniz bu makasın etkisini görmeniz mümkündür. Yani merkez bankası piyasa faizini indirmede başarılı olmadı. Merkez bankası, parası mevduatta olan vatandaşın kazandığı faizini indirirken, bankalara müdahale etmede yeterince etkin olmadığı için, bankaların elde ettikleri faizleri indiremedi. Merkez bankası piyasa faizini indirmeyi becerebildi diyebilmemiz için, hem mevduat hem de kredi faizlerinin beraber aynı yönde harekete geçirecek önlem ve yaptırımları devreye alması gerekiyordu. Ancak merkez bankası zar zor yasa ile kendisine verilen yetkiyi kullanarak, kredi kartı faizlerinde bir indirim yaptı ama diğer tüketici finansman ürünlerinde kullanılan oranlarda bir değişiklik yapılmasıan yönelik herhangi bir tavsiye veya telkinde bulunmaktan kaçındı. Zira onlar da kendi yaptıkları bu faiz indirimi işine ayıp olmasın diye girmişlerdi, yani inanmıyorlardı. Peki şimdi, yani 5 seneye kadar vadeli konut kredisi faizlerinin inmeye başladığı şu dönemde başarılı mı? bizde yine de değil. Merkez Bankası faizi yüzde 7.75 en ucuz konut kredisi faizi ise yüzde 12 civarlarında dolaşıyor. Vatan gazetesinde konuyla ilgili çıkan “konutta faiz yarışı kızıştı.” başlıklı haberin detayında, hangi banka hangi vadeye ne kadar faiz uyguluyor yazıyor. Yine arada ciddi bir fark var ve bankaların artık ellerindeki kaynakları hazine bonosuna yatırmaları da hiç akıllıca olmayacağına göre, Türk tüketicilerine döviz kredisi ve dövize endeksli kredi vermek de mümkün olmadğına göre, bu biriken kaynakları bir yere yönlendirmeleri gerekiyor. Sanayi ve ticaretten de kredi talebi gelmiyor, zira onlar varolma derdindeler.
Bankalar da yeni kredi alanları bulmak gerektiğinde yaklaşık uzun süredir atıl duran mortgage bölümlerinde çalışanları dürtüklemeye başladılar. “Haydin gösterin maharetinizi artık satışa başlayın.” dediler.
Kabul etmek lazım, 1-12 ay vade ile alınacak indirimli konut kredisi faiz oranında yüzde 0,66’lardan bahsediliyor. Bu gerçekten avantajlı bir oran olarak kabul edilebilir ancak bu tür kredileri mortgage kredisi olarak kabul etmek mümkün değil. Bu ancak sitemizi ilk açtığımız dönemde yazdığımız “mortgage nedir” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi “ipoteğe dayalı uzun vade konut finansman sistemi” olarak tanımlanabilir.