Bankaların kredi kartından sağladığı faydalar.

Kredi kartları ülkemizde kullanımı en yüksek tüketici finansmanı ürünlerinin başında geliyor. Bugünkü çıkan haberler arasında bankaların kredi kartından 9 post çıkardığına dair yazıyı okuduğumuzda güzel bir konuya eksik olarak ve farklı bir amaçla değinildiğini düşündük.
bankalara özellikle yıllık kart ücreti yüzünden gündemden düşmeyen kredi kartlarının bankalara ne gibi faydalar sağladığından bahsedilmiş. Yorumlarımıza geçmeden önce gelin öncelikle bu 9 maddeye göz atalım.
Bankalar, kredi kartı ile yapılan satışlardan, satış tutarı üzerinden komisyon alıyor.
Kredi kartı kullanıcılarından, aidat, komisyon, işlem ücreti, üyelik ücreti gibi adlar altında gelir elde ediyor.
Çapraz satış yöntemiyle, bireysel bankacılık ürünlerinin pazarlaması sağlanıyor.
Kart sahiplerinin ve kartı kabul eden iş yerlerinin hesaplarını kendi bankasına çekiyor.
Ödenmeyen kredi kartı borçları üzerinden faiz geliri elde ediliyor.
Banka, üzerinde logosunu taşıyan kredi kartları aracılığı ile bedava reklamını yapıyor.
Türkiye’ye gelen konukların bankaların POS terminali aracılığı ile yaptıkları alışverişlerden döviz geliri elde ediliyor.
Müşteri portföyünün genişlemesi sağlanıyor.
Kart müşterisinin sayısı, bankanın değerini arttırıyor. Bu nedenle, bankalar kartın iptal edilmesini istemiyor.
Sıralanan maddelerin hepsi doğru. Ancak bu bilgilerin tüketicileri bilgilendirme amaçlı olarak verildiği konusunda şüphelerimiz var. Tüketicinin bunları öğrenerek bilinçlenmesi elbette önemli. Ama sanki bu haberi yapmaktaki amaç u sıralar bankacılık ürünleri arasında daha yoğun olarak tepki ve ilgi çeken kredi kartlarını kullanarak gündem yaratmak. Bankaları tüketici lehine bir çerçeve içinde faaliyet gösterecek şekilde regüle etmezseniz, elbette finansal hizmetler ile ilgili her hizmetten 9 posta çıkarmaya çalışırlar. Bizce asıl üzerinde durulması gereken konu bu. Özellikle amerika ve ingiltere gibi kredi kartı hizmetlerinin gelişmiş olduğu ülkelerde regülasyonun daha gevşek olması nedeniyle bu ülkelerdekii bankalar artık kredi kartınızı cüzdanınızdan çıkarttığınız için bile ücret yansıtmaya çalışıyorlar. Ülkemizde kredi kartı piyasasında kıyasıya rekabetin hala devam etmesi nedeniyle şu anda bu ücretlerin bir çoğu uygulanmıyor. Geçtiğimiz aylarda bankaların kredi kartı ödemelerin PTT şubeleri aracılığı ile yapan kart sahiplerine ödeme ücreti yansıttığı haberimizi hatırlarsınız. Özellikle şube sayısı açısından ülke genelinde yaygınlaşmamış bankaların bu tür bir ücretlendirmeye gitmesi bize ilginç gelmişti. Bir de bankanıza EFT ile yaptığınız ödemenin ücretlendiğini düşünün.
Bu da mümkün, çünkü EFT sistemi ile gönderdiğiniz parayı kredi kartına almanın da bir operasyonel maliyeti var ve bankaların bunu yansıtmak konusunda sözleşmesel olarak bir engeli yok. Veya kullanmadığınız kredi kartı için kart ücreti ödemek konusunda şikayet ederken, bir anda ekstrenizde aktivasyon ücreti görürseniz ne yaparsınız ?