Bankaların destekleri sağlam finansal yapıları.

“Bankalarımız salgının başlangıcından itibaren 940 milyar TL yeni kredi kullandırdı.”
BDDK başkanı akben, bankaların salgını başlangıcından itibaren 940 milyar lira civarında yeni kredi kullandırımı gerçekleştirdiğini söyledi.
Söz konusu kredilerin yüzde 45’inin kurumsal şirket ve ticari kuruluşlara yüzde 31’inin KOBİ’lere yüzde 24’ünün ise bireysel müşterilere verildiğini belirten akben, yine aynı dönemde müşterilerin yeniden yapılandırma ve borç ödemelerinin ertelenmesi taleplerinin bankalarca büyük ölçüde olumlu karşılandığını ifade etti.
akben, bankaların tüm bu destekleri sağlam finansal yapıları sayelerinde sağlayabildiğini aktardı.
Son 12 aylık ihracatın 212 milyar dolar aşarak rekor kırdığını hatırlatan akben, “söz konusu başarıda bankalarımızın ihracat yapan reel sektör kuruluşlarımıza sağladığı desteğin önemli katkısı bulunmaktadır. Bu ihracat rakamı bile bankacılık sektörünün gücünün bir göstergesidir.” diye konuştu.
Mehmet ali akben, denetim otoritesi olarak BDDK’nın da tüm dünyada olduğu gibi, bankalara salgın sürecinde bazı esneklikler getirdiğini anlattı.
Hem müşterileri hem de bankaları korumaya yönelik söz konusu geçici önlemleri süreç içerisinde büyük ölçüde kaldırdıklarını ve normal uygulamalara döndüklerini belirten akben, en son eylül ayında takibe aktarım kaldırdıklarını ve normal uygulamalara döndüklerini belirten akben geçici önlemlerin hem esneklik sağlarken hem de kaldırılırken etkilerinin detaylı şekilde analiz edildiğinin altını çizerek, “yaptığımız çalışmalar sonucu salgın esnekliklerinin kaldırılmasının bankaların aktif kalitesinde oldukça kısıtlı bir etkisinin olduğunu görmekteyiz.” dedi.
Bazı çevrelerin herhangi bir veriye dayanmadan iddia ettiği gibi sektörün aktif kalitesinde dikkate değer bir bozulma söz konusu olmadığını vurgulayan akben, şöyle devam etti.
“Belirttiğim gibi, bankalarımız faaliyetlerinde ihtiyatlı ve özenli davranmakta, kredi tahsisleri ve yeniden yapılandırma kararlarında her zaman rasyonel hareket etmektedir. Biz de sektörün tüm faaliyetlerini yakından izlemekteyiz. Ayırca, aktif kalitesinin hem bir stok hem de bir akım sorunu olduğu bilinciyle ekonomi reformları eylem paketinde bankacılık sektörünün aktif kalitesinin artırılmasına yönelik önemli düzenlemelere yine bu zor dönemde imza attı.”