Bankaların bireysel kredileri ve sigorta.

TF: Kredi aldığım bankanın işsizlik sigortası ürünü yok, kredim için diğer bir bankadan veya sigorta sirketinden işsizlik sigortası yaptırabilir miyim.
CA: BNP Paribas Cardif olarak, Türkiye’nin önde gelen bankalarının bireysel kredilerine tüketici, taşıt, ihtiyaç kredileri işsizlik teminatı içeren koruma ürünleri sağlamaktayız. Dolayısı ile kişiler kredi almadan önce, işsizlik teminatı içeren ürünleri sunan uygun banka için araştırma yaparak seçimde bulunabilir ve kredi taksitlerini işsizlik riskine karşı teminat altına alabilirler.
Özel işsizlik sigortasından yararlanmak için.
Cevdet altuğ’dan aldığımız yanıtlardan anladığımıza göre: özel işsizlik sigortası teminatınız varsa ve işten çıkarılıyorsanız. tazminatı hak edebilmek için gerekli şartlar işkur işsizlik sigortası şartlarıyla aşağı yukarı aynı. Farkı, işkur’da sigortaya hak kazanmak için son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik ödenmesi gerekirken, özel işsizlik sigortasında sigorta başvuru tarihinden itibaren 120 gün çalışmış olmak yeterli.
Ancak işverenlerin insan kaynakları bölümlerinin mevcut iş kanununda yer alan düzenlemelerden sonra izledikleri yöntemler bu konuyu biraz karmaşıklaştırıyor. Mevcut iş kanunu, kasıt ve kusur olmaksızın istek dışı işin kaybedilmesi durumunda, çalışanın 30 gün içinde ise iade davası açmasına imkan veriyor. Bu durumda işveren, söz konusu işten çıkarmanın geçerli sebeplere dayandığını kanıtlamak zorunda. Aksi takdirde hem işten çıkarmak zorunda kaldığı çalışanını göreve iade etmek, hem de 4 ila 8 maaş tutarında bir kötü niyet tazminatı ödemek zorunda kalabiliyor. İş mahkemelerinde her zaman olmasa da genelde çalışan lehine kararlar çıktığına dair bir görüşün hakim olduğunu söylemekte de fayda var.
Ülkemizde iş mahkemelerinde bu haklı sebeplerin kanutlanmaması işveren açısından çok kolay olmadığı için, birçok işveren işten çıkarmak istediği personele kıdem ve ihbar tazminatının yanı sıra bir veya birden fazla brüt maaşına denk gelecek bir ek ödeme teklif ediyor. Çalışan bu teklifi kabul etmesi durumunda, şirkete ise iade davası açma hakkından ve işkur işsizlik sigortası’ndan maaş alma hakkından feragat etmiş oluyor. Genel olarak bilinmeyen konu ise şu: Böyle bir teklifi kabul eden çalışan eğer özel işsizlik sigortası yaptırmışsa, işverenin teklifini kabul etmesi durumunda özel işsizlik sigortası tazminat hakkından da feragat etmiş, yani boşuna prim ödemiş oluyor.