Bankalardan selzedelere kredi.

Bazı bankalar sel felaketinden etkilenen bölgelerdeki müşterilerine destek olmak amacıyla çeşitli kredilerde taksit erteleme ve borçları yeniden yapılandırma uygulaması başlattı. Uygulamaya göre bazı bankalar selzedelere yeni kredi paketleri sunarken, bazıları da mevcut kredilerin geri ödemelerini 3 ila 4 aya kadar erteleme imkanı sunuyor.
ING Bank taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi kullanmış olup afetten etkilenmiş müşterilerine talep etmeleri durumunda taksitlerini faizsiz geç ödeme imkanı veriyor. Banka ayrıca, sel mağduru vatandaşlara yüzde 0,99 faiz oranı ile masrafsız ve komisyonsuz 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi ile uygun koşullarla ev yenileme kredisi imkanı sağlayacak.
Garanti bankası, sel felaketinden zarar gören müşterilerinin vadesi gelen kredi geri ödemelerini yıl sonuna kadar 3.5 ay süreyle öteleyecek ve ödemeleri 1 ocak 2010 itibaren kabul etmeye başlayacak.
Şekerbank da sel mağdurlarının kredi taksitlerini 3 ay erteleme kararı aldı. İstanbul ve trakya bölgesinde sel felaketinden zarar gören bireysel bankacılık ile işletme / tarım bankacılığı müşterilerinin kredi taksitlerini 3 ay ertelenecek ve kredi taksitlerini erteleme uygulaması 2009 ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayacak. Taksit erteleme desteğinden yararlanmak müşterilerin, İstanbul ve trakya bölgelerindeki şekerbank şubelerine başvurmaları gerekiyor.