Bankalardan selzedelere kredi geri ödemeleri.

Bazı bankalar sel felaketinden etkilenen bölgelerdeki müşterilerine destek olmak amacıyla çeşitli kredilerde taksit ertleme ve borçları yeniden yapılandırma uygulaması başlattı. Uygulamaya göre bazı bankalar selzedelere yeni kredi paketleri sunarken, bazıları da mevcut kredilerin geri ödemelerini 3 ila 4 aya kadar erteleme imkanı sunuyor.
ING Bank taşıt, konut veya ihtiyaç kredisi kullanmış olup affetten etkilenmiş müşterilerine talep etmeleri durumunda taksitlerini faizsiz geç ödeme imkanı veriyor. Banka ayrıca, sel mağduru vatandaşlara yüzde 0,99 faiz oranı ile masrafsız ve komsiyonsuz 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi ile uygun koşullarda ev yenileme kredisi imkanı sağlayacak.
Garanti bankası, sel felaketinden zarar gören müşterilerinin vadesi gelen kredi geri ödemelerini yıl sonuna kadar 3.5 ay süreyle öteleyecek ve ödemeleri 1 ocak 2010 itibaren kabul etmeye başlayacak.
Şekerbank da sel mağdurlarının kredi taksitlerini 3 ay erteleme kararı aldı. İstanbul ve trakya bölgesinde sel felaketinden zarar gören bireysel bankacılık ile işletme tarım bankacılığı müşterilerinin kredi taksitlerini 3 ay ertelenecek ve kredi taksitlerini erteleme uygulaması 2009 ekim, kasım ve aralık aylarını kapsayacak. Taksit erteleme desteğinden yararlanmak müşterilerin, istanbul ve trakya bölgelerindeki şekerbank şubelerine başvurmaları gerekiyor. Finansbank, sel felaketinden zarar gören kredili müşterilerine, bireysel kredi konut, oto ve tüketici taksitlerini 3 aya kadar erteleme imkanı sunuyor. Banka ayrıca, yine sel felaketinden zarar görmüş müşterilerinin kredi kartı alışveriş faiz oranını 3 ay boyunca, yüzde 2,29’a indiriyor. Finansbank’ın sunduğu bu imkanlardan yararlanmak için, selden zarar görmüş müşterilerin 16 ekim 2009 tarihine kadar finansbank şubelerine başvurmaları gerekiyor.
Fortis bank da sel felaketinden etkilenen müşterilerinin kredi borçlarını 3 aya kadar erteleme kararı aldı. Selzedeler KOBİ kredileri, bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı KMH borçlarının geri ödemesini 3 ay sonra yapabilecekler. Selzedelerin bu fırsattan yararlanabilmeleri için belgeleriyle beraber fortis bank şubelerine başvurmaları gerekiyor.
Vakıfbank, sel felaketinden etkilenen işletmelere sel felaketinden olumsuz etkilenen müşteriler için kredi kolaylığı sağlıyor ve ayrıca mevcut kredilerini de erteliyor. Banka, sel felaketinden etkilenen işletmelere, oluşan zararlarının giderilmesi amacıyla 60 aya kadar vadeli kredi imkanı,ihracatçı firmalara da 6 ay ödemesiz dönemli, 18 ay vadeye kadar kredi imkanı sağlıyor. Ayrıca mevcut kredi anapara ödemelerini 6 ay erteleyerek, 60 aya varan vadelerle yüzde 1 faiz oranından taksitlendiriyor.