Bankalara “yüksek faiz” eleştirisi.

Bankalardan kredi faizleri konusunda daha sorumlu bir yaklaşım bekledikleri söyleyen TOBB başkanı rıfat hisarcıklıoğlu “bankalar kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın çok üzerinde artırarak, büyümeye destek değil köstek oluyorlar.” dedi.
Türkiye odalar ve borsalar birliği TOBB başkanı hisarcıklıoğlu bankaların kredi faizlerini maliyetin çok üzerinde artırarak büyümeye destek değil köstek olduklarını öne sürdü. Hisarcıklıoğlu, bankalara çok üzerinde artırarak büyümeye destek değil köstek hisarcıklı oğlu bankalara seslenerek “reel sektöre sırtınızı dönmeyin” dedi.
Dünya’nın aktardığı habere göre hisarcıklıoğlu anadolu’nun dört bir yanında verimli ve düzgün çalışan pek çok işletme bulunduğunu belirterek, ihracata ve istihdama katkı sağlayan firmaların, korunması gerektiğini söyledi.
Reel sektör üzerindeki finansman yükünün azaltılması gerektiğinin altını çizen hisarcıklıoğlu, ” enflasyonun ve faiz oranlarının makul bir düzeye gelmesi için makroekonomik dengelerin gözetilmesine ihtiyaç vardır” diye konuştu.
Büyümeye destek değil köstek oluyorlar.
Bankalardan kredi faizleri konusunda daha sorumlu bir yaklaşım beklediklerinin altını çizen hisarcıklıoğlu “zamanında faiz indiriminde zorluk çıkaran bankalar, iş faiz artırımına geldiğinde gayet hızlı hareket edebiliyorlar. Kredi faizlerini, maliyetlerindeki artışın çok üzerinde yükselterek büyümeye destek değil köstek oluyorlar. Bankalar, faizleri kolayca artırma alışkanlıklarına son vermeli ve sadece kendi gelirleri odaklı düşünmeyi bırakıp, ellerini taşına altına koymalılar” dedi.
Bankaların reel sektörü sırtını dönmemesi gerektiğine değinen hisarcıklıoğlu şunları söyledi.
“Bankalarımıza seslenmek istiyorum; reel sektöre sırtımızı dönmeyin, hep bana olsun demeyin. Özellikle üretim, yatırım, ihracat yapanları ve istihdam sağlayanları özenle değerlendirin. Rekabetçi firmalarımızı ve girişimcilerimizi destekleyelim ve ayakta tutalım ki büyüme ve ihracat kapasitemizi koruyalım ve sağlıklı şekilde artıralım böylece pandemi sonrası, yeniden ve hızla ayağa kalkalım küresel yarışta geride kalmayalım.”