Bankalara göre altın hesapları.

İş bankası altın hesabı
İş bankası altın hesabı işlemlerinde 1 gr 995/1000 saflıktaki altın 1 XAU değerine eşit. Sistem aracılığıyla alım satımı yapılan altınlar 995/1000 saflıktaki külçe altınlar. Yapacağınız tüm işlemler ekranlarda ve dekontlarda hem 995/1000 hemde 1000/1000 yani tam saflık değerine göre ifade ediliyor. Altın hesabı için ilan edilen fiyatlar 995/1000 saflıktaki altın fiyatları. Altın hesapları’nın 50.000 TL’si tasarruf mevduatı sigortasına tabi. Altın hesabınız üzerinden 1 XAU ve katları şeklinde işlem yapabileceğiniz için küçük tutarlar ile birikim yapma imkanına sahipsiniz. Altın alım satım işlemlerinde vergi kesintisini olmamakta, komisyon veya masraf alınmıyor. Fizikin altın işlemleri, işlem yapmadan 3 iş günü öncesinde şube ile temasa geçmeniz durumunda 5 KG üzeri talep edilmesi koşuluyla istanbul borsası’ndan teslim alınarak yapılabilmektedir. Altın hesabı açtırmak için herhangi bir iş bankası şubesine başvurmanız gerekiyor.
Kuveyttürk altın hesabı
Kuveyttürk altın depo hesabınıza yatıdığınız TL veya USD karşılığı gram altınınız saf 24 ayar piyasa fiyatlarından hesabınıza aktarılıyor. Gram altınınızı istediğiniz zaman yine piyasa fiyatlarından TL veya USD’ye çevirebiliyorsunuz. Altını piyasa fiyatlarından alınıyor ve yine piyasa fiyatlarından bozuluyor. İşçilik vs. ücreti yok. altın depo hesabı açtırmak için de herhangi bir ücret alınmıyor. Alış-satış işlemlerinde de herhangi bir komisyon vs. yok. Ayrıca kazancınız üzerinden vergi de ödemiyorsunuz. minimum işlem limiti 1 gram. Başvuru sadece şubelerden yapılıyor.
Yapı Kredi altın hesabı
Yapı Kredi vadesiz ve vadeli olmak üzere iki tip altın hesabı sunuyor. Vadesiz Altın mevduatı’nda miligram bazında döviz alır satar gibi altın XAU alabiliyorsunuz. 1 TL karşılığı miligram bazında altın işlemi yapabiliyorsunuz. Vadesiz altın hesabınız’dan Yapı Kredi’deki diğer tüm altın hesaplarına altın havalesi yapabiliyorsunuz. Vadesiz altın hesabı’nıza Yapı Kredi şubelerinden yanı sıra internet şubesi’nden de ulaşabiliyorsunuz.
Vadesiz altın hesabı açtırmak için, şubenize başvurabilir ya da internet bankacılığında hesap açıp döviz işlemleri adımından, döviz alır satar gibi altın XAU alım satımı yapabilirsiniz. 1000 XAU = 1 gr. altın’a eşit.
Vadeli altın mevduatı’nda altın birikimlerimize faiz alabiliyorsunuz. Vadeli altın mevduatı hesabını min. 10 gr. altın ile açabiliyorsunuz. Vadeli altın mevduatı hesabınızı Yapı Kredi Şubelerinin yanı sıra internet bankacılığında vadeli mevduat açma işlemleri aracılığıylada da aylık vadelerle yapabiliyorsunuz.
TEB Altın depo hesabı
TEB altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların vadeli ya da vadesiz altın hesabı seçenekleri sunuyor. Hesaplar 1 gr. ve katları şeklinde açılabiliyor. Hesap açılışında yatırmak istediğiniz altın miktarını TEB’den satın alabileceğiniz gibi fiziken teslimat da yapabiliyorsunuz. Fiziken teslim edilmek istenen altınların istanbul altın borsası’nda işlem görmüş 1 kg’lık orjinal külçe altın olması şartı var. İstediğiniz zaman hesabınızdaki altınları bozdurabilir, USD ya da TL hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Hesabınızdaki altınları fiziken teslim almak istemeniz durumunda, hesabınızı açmış olduğunuz şubeye bir iş günü öncesinden haber vermeniz durumunda altınlarınızı fiziken teslim alabiliyorsunuz. Fiziken teslimat önceden belirlenmiş merkezlerden yapılıyor. TEB’de altın depo hesabı açmak için şubeye gitmeniz gerekiyor.
Fortis altın hesabı
Fortis de vadesiz altın hesabı ve vadeli altın hesabı olmak üzere iki farklı altın hesabı sunuyor. 1 gram’dan başlayarak istediğiniz kadar altın karşılığı tutarlarda alım-satım işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Vadesiz altın hesabı 1 gram bazında altın almanıza imkan sağlıyor. Fortis şubelerinden vadesiz TL, USD ve Euro hesaplarınız aracılığıyla, fortis internet bankacılığı’ndan TL hesaplarınız aracılığıyla veya TL, USD ve euro birikimlerinizi fortis şubelerine elden getirerek altın alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Birden fazla vadesiz altın hesabı açtırabiliyor ve fortis vadesiz altın hesaplarınız arasında gram bazında altın havalesi yapabiliyorsunuz.
Fortis vadeli altın hesabı’nda ise altın yatırımlarınıza faiz alabiliyorsunuz. Fortis şubelerinden vadesiz TL USD ve euro hesaplarınız aracılığıyla fortis internet bankacılığı’ndan TL hesaplarınız aracılığıyla veya TL USD ve Euro birikimlerinizi fortis şubelerine elde getirerek altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Vadeli altın mevduatı hesabını 50 gram ve üzeri altın karşılığı olarak açtırabiliyorsunuz ve diğer vadeli mevduat hesapları gibi sabit getiri alıyorsunuz. Vadeli mevduat açma işlemlerinizi aylık yıllık ve kırık vadelerle yapabiliyorsunuz. Vadeli veya vadesiz altın hesabı açtırmak için, fortis şubesine uğramanız gerekiyor