Bankalara 65,6 milyar lira “masraf” ödedi.

Bankaların hizmet gelirleri ile kullandırdıkları krediler nedeniyle vatandaştan aldığı ücret ve komisyonların tutarı, 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 35 artarak 65.6 milyar liraya ulaştı.
Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK verilerinden derlenen bilgilere göre, bankaların faiz dışı gelirleri, 2019’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 37 artarak 106.2 milyar liraya çıktı.
Vatandaşların en çok karşılaştığı masraf kalemleri olan bankacılık hizmetleri ile kredi kullandırılken alınan ücret ve komisyonların tutarı ise söz konusu dönemde yüzde 35 artışla 65.6 milyar lira oldu. Söz konusu gelirlerin toplam faiz dışı gelirler içindeki payı yüzde 61.8 olarak hesaplandı.
Geçen yıla bankalar, sadece hizmet geliri olarak 49.6 milyar lira, ücret ve komisyon olarak da 16 milyar lira gelir kaydetti.
Vatandaşların en çok karşılaştığı masraf kalemleri olan bankacılık hizmetleri ile kredi kullandırılken banka hizmetleri için vatandaşlar 5 yılda 209,3 milyar liraya ulaştı.
Banka hizmetleri için vatandaşlar 5 yılda 159.3 milyar lira öderken, bankalar kullandırdıkları kredilerden aldığı ücret ve komisyonlardan 50 milyar lira gelir elde etti.
Masraf kalemi 16’ya düştü.
BDDK ve türkiye cumhuriyet merkez bankası TCMB işlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla finansal böylece bankalar tarafından alınabilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı ticari müşterilerde 2 bin 400’den 51’e finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indi..
Düzenleme ile ticari kredilerde yüzde 2 ila yüzde 6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu, kalan vadesi 2 yıla kadar oranlarda yüzde 1’e vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü.
Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonu da yüzde 1 ile sınırlandırıldı.
Düzenlemeler, 1 mart’tan itibaren yürürlüğe girecek.