Bankalar ve BDDK izni.

Bankalar da kuyumcuların işine göz dikti.
Dedik ya bu işlem aslında izinsiz yapılıyor, zira faiz karşılığı borç vermek ülkemizde BDDK iznine tabi. Ancak mevcut işleyişte mevcut yasaları altetmek oldukça kolay. Üstelik bu sistem kullanıldığında hem taksitlendirmeyi yapan firma, hem borcunu taksitlendirerek ödeyebilen borçlu, hem de taksitlendirme olmasaydı borcunu tahsil etmesi belki de hiç mümkün olmayacak olan banka kazanmış oluyor. Sisteme bu kadar süredir müdahale edilmemiş olmasının sebebi belki de budur, kimbilir.
Bu arada kredi kartı borcunun asgarisini bile yatıramayacak duruma gelmiş kart sahiplerinin isteseler dahi ama yüksek maliyetlerine rağmen bankadan kredi kartı borcunu kapatma için kredi çekemeyeceklerini hatırlatmakta fayda var, zira günümüzde birçok banka gecikmede kredi kartı olan bir başvuru sahibine onay vermez. Yasal düzenlemelerin bazıları bu alanda gelişmiş ülkelerden alınırken, bazılar da yaşanmış deneyimlerden sonra yapılır. Ülkemizde her dükkan sahibinin bankerlik yapmaya kalkıştığı bir dönem de yaşandı ve mağduriyetler oldu, bunun tekrar yaşanmaması elbette en büyük dileğimiz.
Ama ülkemizde bankaların da hizmet adı altında ana faaliyet alanlarının dışına çıkıp para kazandıkları alanlar var. Mesela banka kredi kartları tarafından sunulan ücretli shuttle servisleri. Bir başka örnek de daha önce dile getirdiğimiz, tamamiyle kuyumcu ve sarrafların ana faaliyet alanına giren hurda altın alımı. getirdiğimiz, tamamiyle kuyumcu ve sarrafların ana faaliyet alanına giren hurda altın alımı, Ülkemizde bankaların merkezi bir organizasyonu vardır ve bu merkezi organizasyonla harekete geçtiklerinde attıkları en ufak adım bile aynı alanda faaliyet gösteren küçük ticari teşebbüslerde ağır darbelere sebep olabiliyor.
Hurda altın alımına dönersek, vatandaşların bu uygulamaları kuyumculara tercih etmelerinin en büyük sebebi ziynet eşyası alım satım fiyatının kuyumculardaki fiyattan makul olması. Yani kredi kartı borcunu kapatmaya çalışırken taksitlendirme sitelerini tercih edenlerin nedeniyle aynı. Motivasyon aynı ama bankacılık lokomotif sektör olarak korunuyorken, kuyumcuları koruyan kimse yok. Güçlü bir bankacılık sektörünün ülkemize büyük artılar kazandıracağına şüphemiz yok, ama eksiksiz bankacılık hizmeti verirken ticari faaliyetlerle geçimini sağlayan esnafın da gelirlerine göz dikmemek gerek. Ya da bunu yaparsanız gelirine ortak olduğunuz adam, sizden kaybettiği gelirini bir şekilde çıkarmaya çalıştığında, aynı esnekliği ona da göstermeniz gerekecektir.