Bankalar mortgage faiz indirimleri.

Geçtiğimiz haftalarda, gerilemeye devam eden merkez bankası faiz oranlarının ardından, bankaların birbiri ardına konut kredisi faizi oranlarda yaptıkları indirimler hepinizin dikkatini çekmiştir.
Bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu indirimin gerçek anlamda konut satışlarına yansıyıp yansımayacağı ise şu sıralarda herkesin merak ettiği soru. Bu sorunun cevabı hakkında görüşümüz ise medyanın da desteği sayesinde bu durumun konut satışlarını bir derecede harekete geçireceği. Ancak bizim izleniminizin daha büyük oranlarda kredi almak suretiyle gayrimenkul sahibi olmaya kalkmanın riskli tüketiciler için olabileceği yönünde.
Bu son iki haftadır medyada takip ettiğimiz gelişmelerde aklımıza gelen ilk soru şu oldu. Merkez bankası faiz oranlarını aylardır düzenli olarak indirirken bankalar konut kredisi faiz oranlarını indirmek için niye bu kadar beklediler. Hepiniz farketmişsinizdir, bankalar geçtiğimiz bir kaç aydır söz konusu faiz indirim kararlarının ardından bu indirimleri mevduata verdikleri faiz oranlarına direkt yansıtırken talep ettikleri kredi faiz oranlarına hiç yansıtmadılar. Biz dahil birçok kaynakta kredi faizleri ile ilgili bir beklenti yaratılmıştı. Hatta bizi takip edenler, daha önce sitemizde konuk yazar olarak makaleleri yayınlanan doktormortgage’ın şu yazısını hatırlayacaktır.
Bankaları bu indirimleri kredi faizlerine yansıtmalarının en büyük sebebi, bireysel kredi ve ipotek teminatlı konut kredilerinin mortgage faizlerinde bankalara getirilen yasal sınırlamalar. Bazılarının bileceği gibi, bireysel kredilerde bankaların, tüketicilere verdikleri sabit faizli kredileri eğer geri ödemelerde bir sorun yaşamıyorsa, vade sonuna kadar geri çağırma yetkisi yoktur. Merkez Bankası’nın bir anda faiz oranları ile ilgili politikasını değiştirmesi Türkiye cumhuriyeti tarihinde para politikaları ile ilgili çok radikal kara değişiklikleri bir gecede yapılarak çok ciddi servet transferlerinde sebep olunmuştur, bankaların değişecek borçlanma maliyetleri nedeniyle verdikleri kredileri yerine koymak için mevcut kredi oranlarından daha yüksek maliyetlere katlamalarına sebep olabilirdi.