Bankalar başvuru masrafları, tahsis ücretleri.

Dosya masrafı
Kredi söz konusu olduğunda bankalar başvuru sahiplerine dosya masrafı, tahsis ücreti, işlem masrafı gibi başka faiz dışı maliyetler de yansıtmaktadırlar. Bu masrafın aslında komisyondan hiçbir farkı yoktur. Dosya masrafı, bankanın belirlemiş olduğu kriterlere ve alınan kredi tutarının büyüklüğüne vadesine, taksit sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.
Hayat sigortası primi
Faizsiz kredi furyasıyla beraber bankalar çapraz ürün satışına da ağırlık verdiler ve sıfır faizli kredi kampanyalarına katılım için başvuru sahibinin hayat sigortası yaptırmasını da kampanya şartı olarak koymaya başladılar. Böylece kredi kullanan kişi, kredi için ekstra faiz ödemese bile kredi tutarının belirli bir yüzdesine karşılık gelen tutarı her ay hayat sigortası primi olarak ödemek zorunda kalıyor.

Krediyi alan masrafına katlanır
Özellikle gelişen bankacılık hizmetleri düşünüldüğünde bankalar ve diğer finansal kurumların bu hizmetlerden kaynaklanan maliyetleri müşterilere yansıtmaları bize çok tuhaf gelmiyor. Burada önemli olan kredi başvurusunda bulunurken borç almanın mutlaka bir maliyeti olduğunun ve bu maliyetlerin tüketicilerin karşısına hangi şekillerde çıkabileceğinin bilincinde olmanın gereklililğidir.
Maalesef günümüzde katılım bankaları da dahil olmak üzere hiçbir kurum bir başkasına bir bedel ödemeksizin borç vermemektedir. vermemelidir de. Bu ticaret ile uğraşan bir kişinin satın aldığı malı kaar koymadan satması gibi bir şey olacağından eşyanın tabiatına aykırıdır.
Uzun lafın kısası sırf bir banka verdiği krediye faizsiz kredi ismini verdi diye faiz ödemeyeceksiniz anlamına gelmez. Krediler bilinçli incelendiğinde, bazı kurumlar tarafından sunulan faizli kredilerin başka bir kurumun faizsiz kredisinden daha hesaplı olabileceğini görebilirsiniz.

Bazı durumlarda faiz başka kurumlar veya devlet tarafından çeşitli nedenlerle üstlenilebiliyor.
Eğer etrafta sizin aldığınız kredinin faizini ödeyen başka birini göremiyorsanız, o krediye gerçekten faizsiz kredi demek mümkün değildir ve faizi mutlaka başka bir isim altında siz ödüyorsunuz demektir.