Bankacılık sektörümüz gayet sağlam bir durumda.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK başkanı mehmet ali akben, ” bankacılık sektörümüz hem sermaye yeterliliği hem kur hem de aktif kalitesi bakımından gayet sağlam bir durumdadır.” dedi. Akben bankacılık sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de finansal piyasaların yaklaşık yüzde 87’sini oluşturan bankacılık sektörünün, “güçlü mali yapısı” ile ekonominin direnç noktalarından birini oluşturduğunu belirtti.
Sektörün bu özelliğinin 2005 yılından sonra başlayıp bugün de kesintisiz şekilde devam eden “sürekli reform” süreci ile sağlandığının altını çizen Akben, sektörün sermaye yeterliliği, bilgi teknolojileri, risk yönetimi ve diğer alanlardaki düzenlemelerin sürekli olarak güncellendiğini ifade etti.
Akben, bu şekilde değişen finansal koşullara ve yeni uluslararası düzenlemelere hızlı bir şekilde uyum sağlandığını anlattı.
Bankaların halihazırdaki sermaye yeterliliği düzeyinin hem yasla hem de hedef olarak belirlenen seviyenin çok üzerinde olduğuna işaret eden Akben, “sektörümüz bu güçlü sermaye yapısını uzun zamandır devam ettirmekte, olası finansal dalgalanma ve şoklara karşı direncini korumaktadır.” dedi.
Akben, güçlü düzenleme ve denetim altyapısının yanında türk bankalarının geçmişten gelen tecrübe ve birikimleri de sektörün sağlamlığının diğer önemli bir unsuru olduğunu vurguladı.
Bankaların geçmişte yaşadığı finansal dalgalanma süreçlerinde hem sermaye yapılarını güçlendirmek hem de aktif kalitelerini korumak konusunda dünyaya örnek olacak şekilde ihtiyatlı yaklaşım sergilediğini, uluslararası muhabir ilişkileri sayesinde fonlama tarafında herhangi bir sıkıntı ile karşılamadığını aktaran akben,”bunun sonucu olarak, en zor dönemlerde dahi tıkanmayan reel sektöre hizmet vermeye devam eden etkin bir kredi piyasamız vardır. Bu sayede özellikle kovid 19 salgını döneminde ekonomik aktivitenin ciddi oranda yavaşlamasına rağmen bankacılık sektörü kredi tahsisatlarına devam etmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.