Bankacılık sektörü değişiyor.

Bakan şimşek, İstanbul finans merkezi’ndeki Vakıfbank Genel Müdürlükte düzenlenen “Türkiye’nin ATM Merkezi TAM projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, verimlilik ve inovasyonun uzun vadede refah artışının ana motoru olduğunu söyledi. Verimlilik ve inovasyonun rekabetin bir çıktısı olduğunu dile getiren şimşek, “Burada TAM projesi her ne kadar belli bir alanda rekabetten çekiliyor gibi olsanız da aslında kaynakları ortak kullanıma sunduğumuz için çok değerli bir proje. Onun için başından beri bakanlık olarak destekledik ve bugün bu projenin hayata geçirilmesi, ülkemiz açısından çok değerli” ifadelerini kullandı.
Şimşek kamu bankalarının toplamda 19 bin civarında ATM’sinin bulunduğunu ve bunların coğrafi olarak dağılımının optimizasyonun çok anlamlı olduğunu kaydeden şimşek, burada esas çıktının millete ve vatandaşa daha kaliteli hizmet sunmak olduğunu vurguladı.
Bankacılık sektörü değişiyor.
Bakan şimşek bankacılık sektörünün değiştiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eskiden şubeler, faaliyet merkeziydi. Artık öyle değil. En son ne zaman bankaya uğradım, hatırlamıyorum. Ne türkiye’de ne de yurt dışında Cep telefonunuzdan veya bilgisayardan büyük oranda hemen hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Ama ülkemizde hala nakit ön planda. Zamanla bunun değişeceğini umut ediyoruz. Çünkü birçok ülkede bazı kuzey avrupa ülkelerinde artık nakit kabul edilen yerlerin sayısı azalıyor. Ama ülkemizde, henüz bizim için çok erken,” şimşek türkiye’de toplamda 53 bin civarında ATM bulunduğunu burada birçok noktada tasarrufa gidilebileceğini ve maliyetlerin aşağı çekilebileceğini kaydederek böylece hizmet kalitesinin artacağından bahsetti.
ATM’lerin maliyetinin artık ucuzladığını ancak burada önemli olanın “yazılım ve bu cihazların idame edilmesi” olduğunu dile getiren şimşek şu açıklamalarda bulundu.
“Burada da bir optimizasyona gidiliyor. Yazılımın türkiye’de yapılmış olması çok değerli.
Nakit optimizasyon da önemli. Yani bütün bu ATM’lere bir şekilde nakit koyuyorsunuz. Şimdi burada da bir optimizasyona gidiyoruz. Dolayısıyla nereden bakarsanız bakın türkiye kazanacak. Kamu bankaları ve müşterileri kazanacak, milletimiz kazanacak. Onun için çok basit bir çağrıda bulunmak istiyorum. Özel bankaların da aslında buraya katılımı ülke açısından faydalı olur. Ülkenin menfaatine olur ve müşteriler açısından bir memnuniyet kaynağı olur.”