Banka yıllık maliyet oranları.

Yıllık maliyet oranları nedir.
Tekrar hatırlatalım, yıllık maliyet oranı krediye ait masrafların da eklenerek hesaplandığı faiz oranıdır. Bankalar kredi müşterilerinden çeşitli isimler altında faiz dışı bazı ücretler talep ederler. Dosya ücreti, başvuru ücreti, komisyon, hizmet bedeli, tahsis bedeli, istihbarat ücreti gibi isimler bu tür ücretler için yaratılmış isimlerden en bilindik olanlarıdır. BDDK, bankalara kredilerin yıllık maliyet oranlarını, sundukları kredi ürünleriyle ilgili bilgileri yayınladıkları web sitelerinde açıklama zorunluluğu getirmiştir.
Dolayısıyla nereden kredi araştırması yapıyor olursanız olun, size teklif edilen kredi ürününün yıllık maliyet oranını öğrenmek sizin en doğal hakkınız. Yalnız hatırlatmakta fayda var, yıllık maliyet oranlarını karşılaştırma yaparken karşılaştırılan alternatif kredilerin vadelerinnin aynı olmasına mutlaka dikkat etmek gerekir. Çünkü ihtiyaç kredilerinde kredinin geri ödeme süresi faiz oranını belirleyen en önemli ölçüttür.
Sizin için uygun olan ihtiyaç kredisine, alternatiflerin faiz oranlarına bakarak da karar verebilirsiniz. Bu durumda dosya ücreti ve sigorta gibi diğer maliyetleri karşılaştırmak zorunda kalırsanız; bu da işinizi biraz zorlaştırır.