Banka kredilerine çifte düzenleme.

FAİZLERDE TEK HANE SİNYALİ

TCMB, son toplantısında politika faizini yüzde 12’den 10,5’e indirirken karar metninde faizlerde tek hanenin de sinyalini verdi.

BDDK’DAN KREDİLERE YENİ DÜZENLEME

Öte yandan Finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik ilave adım atan BDDK ise, TL cinsi kredi kullanabilecek şirketler için daha önce 15 milyon TL olan döviz varlığı bulundurma alt sınırını 10 milyon TL’ye indirdi. Şirketlerin aktif büyüklüğünün ya da yıllık cirosunun yüzde 10’undan fazla döviz bulundurma oranı ise yüzde 5’e düşürüldü.

KREDİLER 2,5 AYIN ZİRVESİNDE

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre 14 Ekim haftasıyla ticari kredilerde faizler 2 yılın en düşük seviyesine gerilerken, bu kredi sınıfında trend büyüme ise 2,5 ayın zirvesine çıktı.

KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜ

Bu dönemde ticari kredi faizleri yıllık bazda yüzde 18,7 seviyesine geriledi. Kredi büyümesi ise yüzde 24,6’ya çıktı.

BDDK tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 14 Ekim itibarıyla 41,63 milyar lira arttı. Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 6,85 trilyon liradan 6,88 trilyon liraya çıktı.

TÜKETİCİ VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

kamu bankalarında tüketici kredisi faiz oranları 1,55 seviyesindeyken taşıt kredileri 1,61 ve konut kredisi faiz oranları ise 1,29 seviyelerinde. Özel bankalarda ise bu oranlar ortalama şu şekilde; Tüketici kredisi: 2,44, Taşıt kredisi: 2,29 ve konut kredisi: 2,77