Banka kartı kanalları.

Banka kartı ile nereden hangi işlemler yapılabilir.
Banka kartı ile işlem yapabileceğiniz kanalları sırasıyla, halk arasında yaygın ismi ile bankamatik ATM ve POS olarak sayabiliriz. Bunun yanı sıra internet bankacılığına giriş için gerekli parametreleri müşteri no, parola, şifre vb. belirlemek için de kullanılıyor.
1 ATM işlemleri, ATM banka kartlarının ülkemizde en çok kullanıldığı kanaldır. Bankanın dağıtım kanalları politikasına göre bankasına, kullandığı temel bankacılık, atm yazılımları ve atm konfigurasyonuna göre farklılık gösterir. Temelde para çekme, yatırma, fon, döviz, hisse senedi, tahvil bono alım satımı, repo, ters repo işlemleri, havale hatta eft yapılabilir.
2 Pos işlemleri: satış noktası pos üzerinden banka kartınızı kullanarak satın aldığınız ürün veya hizmetin bedelini ödemeniz de mümkün. Bir başka BKM projesi olan POSPARA’nın hayata geçirilmesinin ardından sisteme üye süpermarketlerde en az 10 TL tutarında yapılan alışverişlerde 100 TL’ye kadar nakit çekme imkanı da bulunuyor. POSPARA anlaşmalı üye işyerlerinin listesi için buraya tıklayın.
Eğer taksitli alışveriş yapmak gibi bir hedefinizi yoksa 3d Secure işlemleri destekleyen banka kartları hatta kartınızı BKM express’e kaydettirerek de ile internet üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Bunun yanısıra yine yurt dışında POS’lar aracılığıyla Türkiye’deki hesabınızı kullanarak para çekebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Bu da yurt dışında yüksek miktarda nakit taşıma riskinizi azaltacaktır. Bu işe kalkışmaddan önce bankanızın yurt dışı ATM’lerden para çekimlerinde yansıttığı ücretleri ve kur politikasını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Hesap işletim ücretine dikkat
Banka kartı demek ilk önce vadesiz mevduat demektir. Vadesiz mevduat sahibi her kişi bir gün hesap işletim ücreti ile tanışacaktı. sonrasında iade ettirebilir ama kesin tadacaktır.
Hesap işletim ücreti banka politikasına bağlı olarak yılda aylık, üç aylık veya altı aylık frekanslarda tahsil edebilirler. Hesap işletim ücreti muafiyetini, kartınıza tanımlı hesabın maaş hesabı olması veya iki veya daha fazla otomatik ödeme talimatı tanımlayarak kazanabilirsiniz.
Ancak bununla ilgili öncelikle bankanızla irtibata geçerek tam prosedürü öğrenmenizi tavsiye ederiz.
Kart aidatı ödememek için alışverişlerde banka kartı kullanıp sonra hesap işletim ücreti mağduriyeti yaşamayın.