Bank asya mobil dıt başvurusu.

Temassız işlem özelliğine sahip kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar, toplu taşıma ve şehir kart gibi uygulama alanlarıyla da birlikte tüketicilerin cüzdanlarına girmeye başladı. Cep telefonları kolayca taşınabilecek makul ölçülere indiğinden beri, mobil cüzdan şemsiyesi altında yer alan ödeme sistemleri ve cep telefonlarının bütünleştirilmesiyle çalışıldığı projeler artmaya başladı.
Bank asya geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız bonuslu avea ve turkcell Yapı Kredi işbirliği olan Worldcard iCarte projelerine alternatif bir ürün olan MOBİL DIT kart projesini geçtiğimiz yılın aralık ayında tanıttı. Bank asya, Mastercard ve Smartsoft ortak çalışması neticesinde, cep telefonu sahipleri arzu ederlerse 35 TL’nin altındaki harcamaları watchdata’nın SDpass teknolojisini kullanarak cüzdanlarından kredi kartlarını çıkarmadan, cep telefonları aracılığıyla ödeyebilecekler. Bank asya Mobil dıt projesi yakın alan iletişimini NFC destekleyen bir hafıza kartı üzerine Micro SD tasarlanmış durumda. Söz konusu proje bir mobil cihaz ve ödeme sistemi entegrasyonu olmasına ve projeyle ilgili ön açıklamada müdahil bir mobil cihaz ve ödeme sistemi entegrasyonu olmasına ve projeyle ilgili ön açıklamada müdahil bir mobil operatör gözükmemesine rağmen, Turkcell’in proje partneri olduğu bilgisini aldık. Micro SD günümüzde birçok mobil cihaz tarafından desteklenen bir hafıza kartı tipi. Nokia, Blackberry, Samsung, Windows mobile ve Google android işletim sistemini kullanan hemen hemen tüm akıllı telefonlarda hafıza kartı standartı olarak micro SD kullanılıyor. Öte yandan iPhone gibi hafıza kartı kullanılmayan ancak oldukça popüler bir cep telefonu var. Sony ericsson da pazarın son gözdelerinden olmasa da, kıta avrupası ve orta doğuda yaygın olarak tercih edilen bir marka ve hafıza kartı standartı olarak birçok modelinde micro SD yerine memory stick micro destekliyor.
Hafıza kartına kredi kartı özelliğini, kartla birlikte gelen ve Smartsoft tarafından geliştirilen bir program aracılığıyla yüklüyorsunuz. Ürünün tanıtımda yapılan açıklamalara göre uygulama desteği öncelikle Blackberry’yi destekleyecek şekilde verilecek. Daha sonra müşterilerden talebe göre veya daha yaygın cep telefonları hangisiyse ona göre parti parti desteklenmeye başlanacak. Bu açıklama kapsamında bakıldığında bu çözümün yaygınlaşma açısından önündeki en büyük engel program desteğinin blackberry cihazlarla sınırlı olması. Bu sorun aşılsa bile Bank asya Mobil dıt, cep telefonlarında micro sd dışında bir formatta hafıza kartı kullanan veya hiç hafıza kartı alanı bulunmayan cep telefonu sahiplerinin taleplerini karşılamada sıkıntı çekecek gibi gözüküyor. Günümüzde micro sd hafıza kartlarının kapasitelerinin de sürekli yükseldiğini düşünürseniz, NFC destekleyen kartların kapasite alternatiflerinin ne olacağı ve tüketiciye yansıyan maliyetlerinin ne şekilde olacağı diğer belirleyici faktörler olacak.