Avusturya Merkez Bankası ECB’yi banka sübvansiyonlarını azaltmaya çağırdı.

Avusturya Merkez Bankası başkanı Robert Holzzmann’a göre avrupa merkez bankası ECB ticari bankalara yaptığı sübvansiyonlarını durdumaya çağrılıyor. Aynı zamanda ECB yönetim konseyi üyesi olan holzmann kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, bankaların ECB fonlarından biriktirdikleri önemli rezervler üzerindeki faiz ödemelerinin azaltılması gerektiğini vurguladı. Ticari bankalar şu anda ECB’ye %24 oranında yatırdıkları toplam 3,2 trilyon avro tutarında fazla likiditeye sahiptir. Bu durum ECB ve avro bölgesindeki birçok ulusal merkez bankasının önemli ölçüde açık vermesine yol açmıştır. Holzzman bankalara bu sübvansiyonlarını sunmaya devam etmenin hiçbir para politikası gerekçesi olmadığını vurguladı ve merkez bankalarının süresiz açıklarla faaliyet göstermesinin sürüdürülemezliğine dikkat çekti.
Sorunun temelinde ECB’nin devlet tahvili satın almak için trilyonlarca avro basmasını içeren ekonomik büyümeyi canlandırmak ve enflasyonu %2 hedefine doğru yönlendirmekti. Bu strateji negatif faiz oranlarının olduğu dönemlerde minimum mali etkiye sahip olsa da, ECB şu anda kredi verenlere sağlanan fonlar için %4 faiz oranı ödemekle yükümlüdür ve bu da elde edilen geliri aşan bir maliyettir.
ECB’nin bu zorluğa yanıtı geçen yıl bankaların fazla rezervlerinin %1’ini ücret ödemeden tutmalarını gerektiren bir kararı içeriyordu. Bundesbank başkanı joachim nagel gibi bazı politika yapıcılar alman merkez bankası’nın net faiz gelirinin 2023’te 13,9 milyar avro’ya ulaşması ışığında daha yüksek bir oranı savunmalarına rağmen çabaları yeterli destek görmedi. Holzmann bankalara yapılan ödemelerin azaltılmasını savunmaya devam etme kararlılığını dile getirerek karşılıksız rezervlerin oranının %5 ila %10 arasında olması gerektiğini öne sürdü.
Bu yaklaşımı fonları telafi etmenin bir yolu olarak gören holzmann bu konudaki tartışmanın henüz sona ermediğini belirtti.